Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > TVP straci miliardy? Sejmowa komisja zapowiada zniesienie abonamentu RTV
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 29.11.2023 21:05

TVP straci miliardy? Sejmowa komisja zapowiada zniesienie abonamentu RTV

Bogdan Zdrojewski
Pawel Wodzynski/East News, Wojciech Olkusnik/East News

Nowym przewodniczącym sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu został niedawno Bogdan Zdrojewski. Poseł Koalicji Obywatelskiej w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl zdradził swoje plany odnośnie przyszłości mediów. Zapowiada znaczący krok w sprawie abonamentu RTV. TVP może stracić miliardy.

Bogdan Zdrojewski o przyszłości mediów publicznych

Bogdan Zdrojewski objął niedawno stanowisko przewodniczącego sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. W rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl jasno przyznał, że Telewizja Publiczna oraz Polskie Radio wymagają poważnych zmian w funkcjonowaniu, oraz w modelu finansowania.

Komisja Kultury i Środków Przekazu, której przewodniczącym jest Zdrojewski, zajmuje się m.in. rozwojem kultury i sztuki oraz ochroną dziedzictwa kulturalnego, prasy, radia i telewizji. Poseł Koalicji Obywatelskiej nie ukrywa również swoich poglądów na temat abonamentu RTV. Padła jasna deklaracja.

Atak nożownika w szkole na Mazowszu. Na jaw wychodzą wstrząsające szczegóły

TVP może stracić miliardy. Bogdan Zdrojewski zapowiada zmiany

Bogdan Zdrojewski stwierdził, że jego zdaniem abonament RTV powinien zostać zniesiony, a co za tym idzie - wielomiliardowe dotacje na media publiczne powinny się zakończyć. Zdrojewski uważa również za konieczność likwidację Rady Mediów Narodowych.

Przypomnijmy, że w ustawie budżetowej na 2023 rok TVP oraz Polskie Radio otrzymały łącznie aż 2,7 mld zł ze względu na "utracone wpływy abonamentowe". Szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański uważa, że to zbyt mała kwota. Podczas posiedzenia Rady uznano, że rekompensata powinna zostać zwiększona do 3,03 mld zł.

- Mamy pełne przekonanie, że dalsze zadłużanie, bo to są obligacje, nie powinno być kontynuowane. Będziemy wracać do innego sposobu finansowania mediów publicznych, zdecydowanie bardziej racjonalnego i oszczędnego. Przewodniczący sejmowej komisji nie zdradza na razie szczegółów pomysłu, podkreślając, że bez budżetu do pracy inicjatywa pozostaje w sferze dywagacji - uważa Bogdan Zdrojewski.

Bogdan Zdrojewski o likwidacji abonamentu RTV

Bogdan Zdrojewski zdradził również, że strategię "przywracania telewizji publiczności" będą ustalać ministrowie skarbu oraz kultury. - Jest kilka scenariuszy, jak to zrobić. Może to być postawienie części albo całości spółki w stan likwidacji. Od razu powiem: nie oznacza to likwidacji Telewizji Polskiej. Jest możliwość szukania prokurenta czy też komisarza, nie tylko likwidatora. Są też pomysły, żeby zrobić to w drodze ustawy, ale wtedy zagrożeniem jest weto prezydenta - tłumaczy Zdrojewski.

Bogdan Zdrojewski jest zwolennikiem likwidacji abonamentu RTV, który określa jako anachroniczny, niesprawiedliwy, nieskuteczny i przynoszący wątpliwe dochody sposób finansowania. - Z telewizji czy radia korzystają praktycznie wszyscy, a płacą na to nieliczni. Utrzymanie abonamentu w dotychczasowej formie jest mało prawdopodobne. Powinniśmy jednak znaleźć inne sposoby finansowania, aby utrzymać ten fragment mediów publicznych, który traktowany jest jako ważny i który powinien pozostać - podkreśla Zdrojewski.

 

Źródło: WirtualneMedia.pl