Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pukają do drzwi i prowadzą "intensywne kontrole". Mogą nałożyć surowe kary
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 03.05.2023 21:21

Pukają do drzwi i prowadzą "intensywne kontrole". Mogą nałożyć surowe kary

pukanie do drzwi
Iberion

Czas przypomnieć sobie, czy oby na pewno uiściliśmy wszystkie obowiązujące nas opłaty. Od kilku dni w całym kraju trwają bowiem intensywne kontrole dotyczące wywiązywania się z powinności zapłacenia abonamentu RTV. Przedstawiciele Poczty Polskiej w każdej chwili mogą zapukać do naszych drzwi. Jeśli przyłapią nas na gorącym uczynku, konsekwencje mogą być szczególnie dotkliwe dla kieszeni.

Abonament RTV przykrym obowiązkiem

Każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego lub też telewizyjnego powinien, ale w praktyce mało który opłaca regularnie abonament RTV. Wszystkie te osoby od kilku dni mają prawdziwe powody do niepokoju, bo kolejną osobą pukającą do ich drzwi może okazać się pracownik Poczty Polskiej, sprawdzający, czy sumiennie wywiązują się ze swojego obowiązku.

Co istotne, wbrew powszechnie krążącym plotkom, to nie listonosze, a osoby podlegające pod Centrum Obsługi Finansowej Poczty mają uprawnienia do tego, by rozliczać nas z opłacania abonamentu RTV. Po okazaniu przez nie odpowiedniego upoważnienia i legitymacji służbowej, a na nasze żądanie także dowodu osobistego, nie ma już możliwości, by się wymigać.

Nie żyje uwielbiany tiktoker. Dziadek Józek odszedł w wieku 77 lat

Surowe kary za brak uiszczania opłat

Poczta Polska przypomina, że osoby kontrolowane powinny umożliwić przeprowadzenie kontroli obowiązku rejestracji odbiorników RTV lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

W praktyce jednak nie mamy wcale obowiązku, by kontrolera w ogóle przepuścić przez próg naszego domu.

Jeśli okaże się, że zakupiliśmy telewizor lub radioodbiornik i zatailiśmy ten fakt, musimy liczyć się z karą finansową w wysokości nawet 30-krotności miesięcznego abonamentu RTV za telewizor i radio lub też sam telewizor.

Z kolei jeśli odbiornik jest zarejestrowany, ale nie płacimy za niego abonamentu, będziemy zobowiązani do uregulowania zaległości wraz z odsetkami. Mający wątpliwości, mogą odwołać się od sankcji.

Abonament RTV coraz wyższy

Opłaty abonamentowe, podobnie jak praktycznie wszystko inne, poszły w 2023 roku do góry. I tak:

- opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł);

- opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Zwolnieni z opłat abonamentowych są seniorzy po 75. roku życia oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury. Wysokość świadczenia nie może być wyższa niż 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Źródło: Głos Wielkopolski, o2.pl