Goniec.pl
Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie dla wszystkich. Wystarczy tylko spełnić określone warunki

Pixabay/renateko

Obowiązek płacenia abonamentu RTV nie dla wszystkich. Trzeba tylko spełnić określone warunki

4 Października 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

W 2023 roku abonament RTV będzie jeszcze droższy i będzie kolejną cegiełką obciążającą domowe budżety Polaków. W wyjątkowo trudnej sytuacji będą zwłaszcza seniorzy, którzy teraz są zwolnieni z uiszczania opłaty, ale po waloryzacji emerytur i rent mogą wypaść z grona uprzywilejowanych. Warto więc wiedzieć, jakie dochody trzeba mieć, by dalej korzystać z ulgi. Konieczne będzie także dopełnienie wszelkich związanych z tym formalności.

Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w trzech niezależnych źródłach.

Abonament RTV od lat budzi liczne kontrowersje i wielokrotnie mówiono już o jego zniesieniu. Mimo tego, rządzący nie chcą zrezygnować z wyciągania z kieszeni Polaków kolejnych pieniędzy, co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że liczy się każda kolejna złotówka wspierająca działalność reżimowych mediów.

Andrzej Duda Marzena Paczuska https://twitter.com/prezydentpl

Nowe członkinie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jedna z nich to była szefowa "Wiadomości" TVP

CZYTAJ DALEJ

Te, co prawda, co roku dostają od państwa porządny prezent w postaci 2 mld złotych, to jednak nie zaspokoją rosnących apetytów i jest przyczyną zgryzoty obarczonych licznymi zobowiązaniami finansowymi obywateli.

Ci zmuszeni są do dokonania opłat pod rygorem surowych kar, a na łaskę ustawodawcy mogą liczyć nieliczni. W ubiegłym roku abonamentu nie pobierano np. od seniorów po 60-tce, których emerytura nie przekraczała 2583,74 zł brutto, natomiast w bieżącym - 2831,27 zł. Katalog uprawnionych może się jednak zmienić po tym, jak dojdzie do waloryzacji świadczeń.

Jak uniknąć obowiązku płacenia abonamentu?

O tym, że trzeba być czujnym, przypomina "Gazeta Pomorska", która wyciąga rękę do niezorientowanych seniorów i informuje, że jeśli ich emerytura jest niższa niż 2831,27 zł brutto, mogą oni udać się na pocztę i załatwić formalności związane ze zwolnieniem z płacenia abonamentu RTV.

- Formalności dopełnimy w dowolnym urzędzie pocztowym. Na miejscu należy okazać dowód osobisty, decyzję ZUS o wysokości emerytury w danym roku (odcinek emerytury lub decyzję o przyznaniu albo waloryzacji emerytury) oraz wymagane przepisami oświadczenie (druk jest dostępny w każdym urzędzie pocztowym) - czytamy.

Po dopełnieniu wszystkich procedur, uprawnienia do zwolnienia z opłaty zyskuje się wraz z początkiem następnego miesiąca, co oznacza, że jeśli np. udamy się na pocztę w październiku, to w listopadzie nie będziemy już musieli płacić abonamentu RTV.

Poza wskazaną grupą, na taki przywilej mogą liczyć także m.in. osoby po 75. roku życia, bezrobotni, osoby co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub o całkowitej niezdolności do pracy.

Gazeta zauważa też, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, iż nawet osoba, która miała ustalone prawo do emerytury, pobierając rentę rodzinną po zmarłym małżonku, nie może zostać zwolniona z opłat abonamentowych.

Opłaty znów pójdą w górę

O możliwości zwolnienia z płacenia abonamentu RTV warto wiedzieć zwłaszcza, że w 2023 roku czeka nas kolejna podwyżka. Poczta Polska przedstawiła nowy cennik, z którego wynika następujące:

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).

  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2023 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymują 10-procentową zniżkę. Graniczną datą jest 25 stycznia 2023 r.

wiadomości tvp krzysztof ziemiec

Wydanie "Wiadomości" TVP przypadły do gustu nawet zagorzałym krytykom. "Paskowy" ostro podsumował Władimira Putina

CZYTAJ DALEJ

Abonament RTV czystą fikcją

Choć katalog osób zwolnionych z opłat jest ograniczony, faktem jest, że obecnie uiszcza je już mniej niż co dziesiąte gospodarstwo domowe. Abonament od dawna jest fikcją, ale politycy mimo deklaracji nie zdecydowali, by go zlikwidować, choć prób było kilka.

- Wszystkie dotychczasowe starania, takie jak (...) instytucja abonamentu, mające prowadzić do ochrony mediów publicznych przed nadmiernym upolitycznieniem, okazały się wyłącznie instrumentami - mówię to z pełną odpowiedzialnością - wyłudzania pieniędzy od Polaków na rzecz budowania propagandowej machiny rządowej - mówił już w 2007 roku Donald Tusk.

Słowa okazały się być prorocze i dziś wiele osób utożsamia płacenie abonamentu właśnie z opłatą za korzystanie z mediów publicznych, na których oglądanie nie ma ochoty. Sącząca się z nich propaganda skutecznie zniechęca obywateli do spełniania nałożonych ustawowo obowiązków i skłania ku coraz bardziej wymyślnym sposobom omijania przepisów.

Będzie nam miło, jeśli jutro rano odwiedzisz naszą stronę główną - Goniec.pl

"Wiadomości" TVP i słynne już "paski" to marka sama w sobie. Fot.: screen "Wiadomości" TVP wydanie z dn. 02.09.2022 r.

"Wiadomości" TVP w zaledwie kilka dni przeszły same siebie. Festiwal manipulacji i wpadek

"Wiadomości" TVP przechodzą same siebie od dawna. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądały słynne paski od początku września. Zaledwie kilka dni wystarczyło, by byli już pracownicy Jacka Kurskiego pokazali pełen wachlarz umiejętności w tworzeniu krótkich i chwytliwych fraz. Zgadniecie jakie tematy to konik Telewizji Polskiej?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Gazeta Pomorska, Goniec.pl, Wirtualnemedia.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Strzały na ulicach Wałbrzycha. Agresorzy biegali w centrum z tasakiem i atrapą broni

Czytaj więcej >

Wiadomości

Pacjentka zmarła przez pomyłkę farmaceutki. Jest wyrok

Czytaj więcej >
Dofinansowanie dla TVP

Wiadomości

PiS wykorzystało nieuwagę Polaków przed meczem. Jest decyzja ws. TVP

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Jacek Ozdoba o Mateuszu Morawieckim: "Konsekwencje ponosi Polska"

Czytaj więcej >
Trafiła na czarną listę Putina

Wiadomości

Trafiła na czarną listę Putina. "Nie mogę wrócić do Rosji, bo będę tam prześladowana"

Czytaj więcej >
Rosjanie mają dość wojny w Ukrainie?

Wiadomości

Rosjanie mają dość? Sondaż na zlecenie Kremla nie pozostawia złudzeń

Czytaj więcej >