Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tak zimno w tym roku jeszcze nie było. Przed nami dwucyfrowy mróz i śnieżyce
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.11.2023 12:10

Tak zimno w tym roku jeszcze nie było. Przed nami dwucyfrowy mróz i śnieżyce

zima
Unsplash @satyanchawla

Zima w Polsce w pełni. Potwierdza to także pogoda, która w tym tygodniu przyniesie coraz niższe temperatury z intensywnymi opadami śniegu. Na początku grudnia może pojawić się nawet dwucyfrowy mróz i śnieżyce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia.

Zima w Polsce. W nocy może być mroźno

W poniedziałek 27 listopada w Polsce dosyć pochmurnie. W nocy temperatury w niektórych regionach kraju sięgały nawet do -10. W dzień termometry wskażą od -4 do 2 stopni Celsjusza - informował IMGW. Na Wybrzeżu może sypnąć znacznie intensywniejszym śniegiem. Tam synoptycy przewidują do ok. 12 cm białego puchu. Wiatr słaby i umiarkowany.

W nocy znów bardzo zimno. Temperatura minimalna od -12 stopni na Suwalszczyźnie, przez -5 do -2 stopni w centrum, do -1 stopnia na zachodzie. Na południu można spodziewać się przelotnych opadów śniegu, ok. 5-8 cm. Kierowcy powinni uważać na mgły i oblodzenia na drogach. IMGW wydał alerty, które regiony są najbardziej narażone.

Arcybiskup krytykuje muzykę na ślubach. Pisze o "niepokojącej tendencji"

Zima w Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia

Śliskie drogi czekać będą na kierowców na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, na drodze krajowej 65 w odcinku Ełk – granica Polski, na dk 16 na odcinku Orzysz – Ełk, na dk 63 na odcinku Orzysz – Kolno i na dk 58 na odcinku Ruciane Nida – Biała Piska.

Śnieg spodziewany jest niemal w całym kraju. Z kolei opady śniegu z deszczem występują na terenie województw lubelskiego i zachodniopomorskiego. Niebezpiecznie także na Pomorzu. Służby apelują do kierowców o dostosowanie odpowiedniej prędkości do warunków drogowych. Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed śnieżycą zostały wydane dla województwa pomorskiego, w powiatach:

  • nowodworskim,
  • Gdańsk,
  • Gdynia,
  • Sopot,
  • puckim,
  • wejherowskim,
  • lęborskim,
  • słupskim,
  • Słupsk. 

Zima w Polsce. Już niebawem minusowe temperatury i śnieżyce

W najbliższych dniach powinniśmy spodziewać się znacznego spadku temperatur. Mróz będzie się utrzymywał w całej Polsce. Temperatury od -3 do -7 stopni Celsjusza, a w kolejnym tygodniu może być jeszcze zimniej, nawet do -15 stopni na wschodzie kraju. Niż Olivier przyniesie ze sobą także większe opady śniegu. W wielu miejscach prognozowane śnieżyce.

- Temperatura minimalna dzisiejszej nocy spadła nawet do -10°C w Kętrzynie ale przy gruncie na Podlasiu było nawet -15°C. Zimna końcówka listopada i ujemne temperatury przyczyniły się do powstania pierwszych zjawisk lodowych w zlewni Narwi i Sanu - informuje IMGW.

Źródło: IMGW