Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Arcybiskup krytykuje muzykę na ślubach. Pisze o "niepokojącej tendencji"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 27.11.2023 08:24

Arcybiskup krytykuje muzykę na ślubach. Pisze o "niepokojącej tendencji"

arcybiskup
Piotr Molecki/East News

Abp Marek Jędraszewski skierował list do wiernych na niedzielną mszę świętą, w którym skrytykował muzykę, pojawiającą się w kościołach przy okazji ślubów, czy innych sakramentów. Metropolita krakowski stanowczo zwrócił się do wiernych.

Abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych o niepokojącej tendencji

Abp Marek Jędraszewski znany jest ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi. Metropolita krakowski swego czasu mówił między innymi o niemoralności w kwestii metody in vitro, czy sprzeciwiał się protestom w obronie praw kobiet. W ostatnim czasie jego słowa odnośnie muzyki pojawiającej się w kościele także nie przeszły bez echa. Duchowny skierował do wiernych list z okazji liturgicznego wspomnienia św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyków kościelnych.

- W ostatnim czasie daje się zaobserwować niepokojącą tendencję sięgania po piosenki chrześcijańskie, szczególnie podczas liturgii zawierania związku małżeńskiego, czy uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, które nie odpowiadają duchowi katolickiej liturgii pod względem formy, estetyki muzycznej, a także tekstu - czytamy w liście arcybiskupa. 

Polacy zajadają się tym daniem. "To resztki mięs z marketów"

Abp Marek Jędraszewski krytykuje muzykę na ślubach

Abp Marek Jędraszewski w liście dalej zaznacza, że "podczas sprawowania świętych obrzędów muzyka ma za zadanie tłumaczyć czynności liturgiczne i ściśle korespondować ze słowem Bożym i tekstami mszalnymi, ponieważ zawsze pozostaje w służbie liturgii. Nie posiada własnej autonomii, lecz jest nieodzowną częścią celebracji liturgicznej".

Metropolita krakowski nie podzielił się jednak z wiernymi przykładami "nieodpowiedniej" muzyki. Abp Marek Jędraszewski podkreśla także w swoim liście istotę starannego kształcenia organistów i muzyków kościelnych.

Abp Marek Jędraszewski w liście do wiernych

Abp Marek Jędraszewski na koniec swojego listu do wiernych życzył, aby byli oni "pasjonatami nie tylko gry na instrumencie, ale przede wszystkim ukochali świętą liturgię, która będzie kształtować życie duchowe".

Warto dodać, iż zgodnie z instrukcją Konferencji Episkopatu Polski z 2017 roku na temat muzyki w kościele podczas sakramentów pieczę sprawuje biskup diecezjalny. - W parafii proboszcz, a w innych wspólnotach ten, kto w imieniu biskupa spełnia urząd pasterski i odpowiada za kształt liturgii. Organami doradczymi biskupa są Komisje Muzyki Kościelnej - informowała KEP.