Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Przed nami wyjątkowo lodowata noc. Eksperci z IMGW ostrzegają
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 26.11.2023 21:12

Przed nami wyjątkowo lodowata noc. Eksperci z IMGW ostrzegają

zima
Marek BAZAK/East News

Pogoda w ostatnich dniach mocno odbiega od tego, do czego przyzwyczaił nas listopad. Niespodziewane, przedwczesne nadejście zimy zaskoczyło nie tylko kierowców, a to i tak przedsmak tego, co czeka nas w następnych dniach. Nowy tydzień przywita nas mrozem i opadami. Czas wyciągnąć grube swetry i puchowe kurtki.

Przed nami śnieżna i mroźna noc

Minione dni przyniosły długo wyczekiwane przez dzieci opady śniegu, ale także znienawidzone przez meteopatów nagłe wahania ciśnienia i niskie temperatury, których pierwsze efekty widać w przychodniach. 

Niestety, prognozy na najbliższy tydzień nie dają powodów do optymizmu. Już noc z niedzieli na poniedziałek będzie pochmurna i śnieżna, a uważność powinni zachować zwłaszcza kierowcy. Na Warmii i Mazurach może przybyć nawet 10 cm białego puchu, a w pasie od Zatoki Gdańskiej po Lubelszczyznę i Podkarpacie od 2 do 5 cm.

Co więcej, opadom towarzyszyć będzie znaczny spadek temperatury do -10 st. Celsjusza na Suwalszczyźnie i Podlasiu, -4 st. Celsjusza w centrum i -3 st. Celsjusza na zachodzie. Jedynie wiatr będzie łaskawy, słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni.

Polacy zajadają się tym daniem. "To resztki mięs z marketów"

Początek tygodnia pod znakiem chmur

Nowy tydzień także przywita nas chmurami, z których ponownie prószyć będzie zanikający już śnieg. Nie oznacza to jednak, że biały puch całkowicie pożegnamy, bo od zachodu wkraczać będzie nowy front, przynoszący kolejne zimowe opady, najpierw na Ziemi Lubuskiej i Śląsku.

ZOBACZ: Zaskakujący pomysł księdza przed kolędą. Wierni mają zrobić jedną rzecz

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od -4 st. Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 1 st. Celsjusza w centralnej części kraju, do 2 st. powyżej zera na Pomorzu. Wiatr, tak jak w nocy, słaby i umiarkowany.

Z powodu dużej wilgotności powietrza, we wszystkich regionach zimno będzie dość mocno odczuwalne. Do tego dojdą jeszcze niekorzystne warunki biometeo, neutralne jedynie na Ziemi łódzkiej Pomorzu Zachodnim i w Wielkopolsce.

Prognoza pogody dla Polski

Jeśli chodzi o pogodę z konkretnym wskazaniem na największe polskie miasta, w Warszawie spodziewane są jedynie przelotne opady śniegu, przy umiarkowanym i dużym zachmurzeniu. W południe barometry wskażą jednak tylko 994 hPa. Podobnie będzie w Poznaniu.

Słońca na próżno będzie szukać także w Trójmieście, ale tam cieplej i 1006 hPa. Mieszkańcy Wrocławia z kolei muszą przygotować się na popołudniowe opady śniegu. Ciśnienie jeszcze niższe w stolicy - 993 hPa.

ZOBACZ: Prognoza pogody potwierdza siłę arktycznego powietrza. Cieplej nie będzie, IMGW podtrzymuje alerty

Z najbardziej dokuczliwymi warunkami biometeo mierzyć się będą jednak osoby z Krakowa i okolic. Tam nie dość, że ponuro, to jeszcze zaledwie 981 hPa na barometrach. Temperatura maksymalna 0 st. Celsjusza. Wiatr północno-zachodni, słaby.

Źródło: TVN24

Tagi: Pogoda śnieg