Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tak wygląda grób Andrzeja Leppera 12 lat po jego śmierci. Widok może zaskoczyć
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 04.08.2023 20:27

Tak wygląda grób Andrzeja Leppera 12 lat po jego śmierci. Widok może zaskoczyć

Andrzej Lepper
CEZARY PECOLD/East News

Od śmierci Andrzeja Leppera mija właśnie 12 lat. Śmierć założyciela Samoobrony do dzisiaj pozostaje owiana aurą tajemniczości. Redakcja Goniec.pl udała się na grób znanego przed laty działacza. Na naszym wideo widać, że miejsce spoczynku polityka cały czas pozostaje liczne odwiedzane. 

Śmierć Andrzeja Leppera

Andrzej Lepper został znaleziony martwy 5 sierpnia 2011 w biurze Samoobrony" w Warszawie. Zgodnie z ówcześnie przeprowadzonym postępowaniem prokuratorskim stwierdzono, że były wicepremier popełnił samobójstwo poprzez powieszenie się. Służby ustaliły wówczas, że polityk cierpiał na depresję wywołaną postępowaniami karnymi, politycznym upadkiem, wielotysięcznym zadłużeniem i bankructwem finansowym partii.

Po ogólnokrajowym poruszeniu, jakie wywołała śmierć polityka, w przestrzeni publicznej zaczęło krążyć wiele teorii spiskowych, żywych do dzisiaj. Zgodnie z nimi, Andrzej Lepper miał zostać zmuszony do popełnienia samobójstwa. Jest wiele osób, które uważają, że niegdysiejszy kandydat w wyborach prezydenckich został zamordowany. 

Smutne wieści na temat Celine Dion. Siostra gwiazdy zabrała głos

Tak wygląda grób Andrzeja Leppera

Andrzej Lepper spoczął na cmentarzu w Krupach, niedużej miejscowości w północno-zachodniej Polsce. Wieś jest położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim, w gminie Darłowo. To tutaj, 11 sierpnia 2011 roku sierpnia spoczął założyciel i pierwszy przewodniczący partii Samoobrona. 

Przed dwunastoma laty, w żałobnym nabożeństwie brało udział wielu ludzi oraz polityków. W uroczystościach pogrzebowych o charakterze państwowym wzięli udział m.in. były prezydent Lech Wałęsa, a także ambasador Republiki Białorusi w RP Wiktar Hajsionak.

Jak możemy zaobserwować na naszym wideo, grób Andrzeja Leppera do dzisiaj jest odwiedzany. W przeddzień 12 rocznicy śmierci, na nagrobku płoną znicze, a płytę przyozdobiły kwiaty. 

Powielanie teorii spiskowych

Kilka dni temu miała miejsce “premiera” najnowszego podręcznika do Historii i teraźniejszości. Druga część HiT budzi niemałe emocje i kontrowersje. W ostatnich dniach pojawiła się liczna krytyka pod adresem autora Prof. Wojciecha Roszkowskiego, między innymi za powielanie teorii spiskowych dotyczących śmierci Andrzeja Leppera. 

- Odbywała się pod znakiem przewagi PO w sondażach. Tragiczny wstęp do niej stanowiła tajemnicza śmierć szefa 'Samoobrony', Leppera. Policja orzekła, ze była ona rezultatem samobójstwa, choć podnoszono co do tego wątpliwości, zwłaszcza, że kilka innych tajemniczych zgonów osób publicznych określano z czasem dziełem 'seryjnego samobójcy - czytamy na stronach HiT-u.

Sprawę skomentowała dziennikarka Justyna Suchecka. - Przestało mnie dziwić, ze prof. Roszkowski dzieli się swoim poglądami na transplantologię czy in vitro. Ale ze zamieszcza w podręczniku teorie spiskowe, to jednak nadal mnie szokuje - czytamy na Twitterze.

Źródło: Goniec.pl/ Twitter