Goniec.pl > Wiadomości > Szczyt hipokryzji w TVP. Niedawno zachwalali, teraz drwią z własnych idei
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 05.03.2023 10:43

Szczyt hipokryzji w TVP. Niedawno zachwalali, teraz drwią z własnych idei

None
Kadr z programu Wiadomości TVP z dn. 4.03.2023

Dziennikarze Telewizji Publicznej postanowili uczynić jednym z głównych tematów wczorajszego (4.03) wieczoru wieść, jakoby opozycja zmuszała Polaków do jedzenia robaków. W Wiadomościach przywołano reportaż TVN-u sprzed prawie 8 miesięcy, drwiąc zarówno ze stacji, jak i m.in. z Rafała Trzaskowskiego, którego Tomasz Sakiewicz nawoływał do zjedzenia na wizji prusaków. TVP przemilczało, że kilka miesięcy temu samo zachwalało właściwości dań na bazie owadów.

Nowe przepisy to istotny krok w stronę rozwoju

W lutym br. Komisja Europejska wydała zgodę na sprzedaż mąki ze świerszczy. Może być składnikiem chleba, batonów, sosów i wielu innych produktów sprzedawanych na terenie UE. Monopol na rynku unijnym ma na razie firma z Wietnamu. Organy UE zapewniają, że mąka ze świerszczy jest bezpiecznym dodatkiem do żywności.

Nowe przepisy to istotny krok w stronę rozwoju tzw. novel food (żywności nowatorskiej). Wielce prawdopodobym jest, że to tylko preludium do szerszego wykorzystywania tego typu składników w produkcji żywności. Na razie wietnamski producent nie ma na rynku unijnym konkurencji i otrzymał 5-letnią wyłączność na swoją aktywność. Komisja Europejska może jednak w tym okresie wydać podobne zgody innym podmiotom.

Wszedł do Biedronki i zaniemówił. Od razu złapał za telefon, ta cena to skandal

TVP drwi z Trzaskowskiego i TVN-u

Sprawa ta przyczyniła się do istnej paniki w kręgach sympatyzujących z obozem rządzacym w Polsce. Najwyraźniej nie dostrzeżono różnicy między wyborem a przymusem. O ile mieszkańcy państw UE, a więc również Polacy, będą mogli kupić wyroby na bazie mąki z owadów, tak samo jak mogą próbować egzotycznych potraw, których składnikiem są owady, nikt nie jest do tego zmuszany.

Mimo to w sobotę (4.03) Wiadomości TVP wyemitowały materiał, który uderzał głównie w Rafała Trzaskowskiego, ale także, tradycyjnie, w TVN. To wszystko w kontekście raportu C40 Cities z 2019 roku, w którym są w nim zapisy o ograniczeniu korzystania z lotów samolotowych, zmniejszeniu liczby samochodów czy, jak to ujmują zwolennicy teorii spiskowych, "jedzenia robaków zamiast mięsa". Sprawą zainteresowały się m.in. Wiadomości TVP, które przygotowały reportaż z nagłówkiem: “Opozycja chce żeby Polacy jedli robaki” (pisownia bez przecinka oryginalna).

— Ekologiczną alternatywą dla mięsa według kojarzonych z opozycją mediów mają być robaki — mówił reporter "Wiadomości", gdy na ekranie pojawił się materiał TVN24, w którym padały takie zdania jak: "Owady są alternatywą idealną. Nic, tylko przestawić jakąś barierę w naszym mózgu i pomyśleć o owadach jak o obiedzie". — Ja mam taką propozycję dla pana Rafała Trzaskowskiego. Skoro to takie dobre, pożywne, słuszne, to proszę, żeby zrobił takie publiczne śniadanie, w którym sobie zrobi jajecznicę z pluskiew, koktajl z prusaków, wciągnie kilka glist na naszych oczach i pokaże, jak mu to smakuje — rzucił wyzwanie Tomasz Sakiewicz z “Gazety Polskiej”.

Szczyt hipokryzji nadawcy publicznego

Reporterzy TVP najwyraźniej zapomnieli, że TVN nie był osamotniony w emisji tego typu materiału w lipcu 2022 roku. Kilka miesięcy później wrocławski oddział TVP robił praktycznie to samo. — Na świątecznym stole jeszcze nie królują, ale w przyszłości – kto wie. Owady dostarczają białko, a można je jeść np. w postaci ciastek. Studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego podsumowali dziś projekt w ramach konkursu FAST 2022. Założyli hodowlę muchy czarnej, by pozyskać białko owadzie. Jak przekonują — taka dieta ma same plusy — mówiła - mówiła reporterka TVP3 Wrocław.

Jedzenie owadów jest bardzo zdrowe. Dostarczają one wysokiej jakości białko, które może być alternatywą dla jedzenia mięsa. Taka dieta jest też bogata w aminokwasy — tłumaczono w lokalnym materiale nadawcy publicznego, którego ogólnopolskie Wiadomości raczej nie zechcą przywołać.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca.

Źródło: Wiadomości TVP z dn. 4.03.2023, TVP Wrocław