W sklepach może pojawić się mąka na bazie sproszkowanych owadów. Jest zgoda Komisji Europejskiej
Komisja Europejska wydała zgodę na sprzedaż mąki ze świerszczy. Może być składnikiem chleba, batonów, sosów i wielu innych produktów sprzedawanych na terenie UE. Monopol na rynku unijnym ma na razie firma z Wietnamu. Organy UE zapewniają, że mąka ze świerszczy jest bezpiecznym dodatkiem do żywności.
Mąka ze świerszczy na rynku UE
W sklepach na terenie Unii Europejskiej mogą pojawić się produkty stworzone na bazie mąki ze sproszkowanych świerszczy domowych. Komisja Europejska zezwoliła na stosowanie tego rodzaju składnika m.in. w:
chlebach,
bułkach,
ciastkach,
paluszkach chlebowych,
krakersach,
batonach zbożowych,
suchych mieszankach do wypieków,
ciasteczkach i herbatnikach,
suchych produktach makaronowych i sosach,
pizzy,
daniach warzywnych,
koncentratach do zup oraz zup w proszku,
przekąskach mącznych,
substytutach mięsa.
Od kilku dni wietnamska firma Cricket One może wykorzystywać taką mąkę ze do produkcji żywności, a następnie dystrybuować wyroby na rynek unijny, w tym w Polsce. To efekt rozporządzenia Komisji Europejskiej z początku tego roku, na które firma z Wietnamu czekała od 2019 roku. Wtedy właśnie jej przedstawiciele złożyli wniosek w sprawie wprowadzenia na wspólnotowy rynek UE odtłuszczonego proszku ze świerszczy.
Czy to przyszłość żywienia?
Nowe przepisy to istotny krok w stronę rozwoju tzw. novel food (żywności nowatorskiej). Wielce prawdopodobym jest, że to tylko preludium do szerszego wykorzystywania tego typu składników w produkcji żywności. Na razie wietnamski producent nie ma na rynku unijnym konkurencji i otrzymał 5-letnią wyłączność na swoją aktywność. Komisja Europejska może jednak w tym okresie wydać podobne zgody innym podmiotom.
Ciało wykonawcze Unii Europejskiej zapewnia, że mąka ze świerszczy i jej wykorzystanie w przemyśle spożywczym zostało zbadane pod kątem bezpieczeństwa zdrowotnego. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zwrócił jedynie uwagę na kwestie potencjalnego uczulenia osób z alergią na skorupiaki i mięczaki. Przedstawiciele urzędu wezwali do przeprowadzenia dalszych badań w tym zakresie.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
Włączyła kamerę i wyszła z domu. Już nigdy nie będzie chciała zostawić kota samego
Otworzyła pudełko truskawek i oniemiała. Pasażer na gapę przebył kilka tysięcy kilometrów
Katarzyna Bosacka przestrzega. "Wygląda jak masło, ale wcale nim nie jest"
Źródło: Wiadomości Handlowe