Goniec.pl > Polska > Świetne wieści dla emerytów. Są konkretne wyliczenia rządu
Jakub Franek
Jakub Franek 26.12.2022 15:22

Świetne wieści dla emerytów. Są konkretne wyliczenia rządu

ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)
Iberion

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed zabrał głos na temat waloryzacji emerytur. Zgodnie z jego słowami, przyszłoroczna podwyżka ma wynieść 16 procent. Oznacza to, że minimalna emerytura wzrośnie o 250 zł brutto.

Poprzednie szacunki już nie są aktualne

W listopadzie rząd poinformował o planach podniesienia wysokości świadczeń emerytalnych o 13,8 proc. Politycy podkreślali jednak, że nie jest to wystarczająca waloryzacja. Aby utrzymać faktyczną siłę nabywczą emerytur na tym samym poziomie, rząd musi przeznaczyć znacznie więcej pieniędzy na ten cel.

O możliwej wysokości wypowiedział się wiceminister rodziny i polityki społecznej. Stanisław Szwed potwierdza, że zgodnie z poprzednimi planami minimalna emerytura wzrośnie o 250 zł. Wszystkie świadczenia powyżej 1450 zł mają powiększyć się o 16 proc. W przypadku przeciętnej emerytury oznacza to wzrost z 2630 zł do 3003 zł, czyli o 372 zł miesięcznie.

- Waloryzacja powinna wynieść nawet 16 proc. Ale to będzie zależało od inflacji, bo im jest wyższa, tym bardziej rosną świadczenia - mówił wiceminister rodziny.

Emeryci nie powinni się jednak przedwcześnie cieszyć. Nadal czekamy na dane z GUS dotyczące średniorocznej inflacji. W praktyce może okazać się, że mimo podwyżek ludzie pobierający świadczenia emerytalne będą musieli żyć znacznie skromniej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl: