Goniec.pl
ZUS-pieniadze-biznesinfo (1)

Iberion

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

1 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Nieoficjalne wieści głoszą, że waloryzacja ich świadczeń w przyszłym roku będzie wyższa niż zapowiadał jeszcze niedawno premier Mateusz Morawiecki. Wszystko przez wysoki wskaźnik średniorocznej inflacji. Ostateczne dane poznamy już wkrótce.

Rząd pomylił się w szacunkach?

Choć w czasach panującej rekordowo wysokiej inflacji trudno cieszyć się z czegokolwiek, najnowsza wiadomość dotycząca wzrostu świadczeń emerytalno-rentowych może być swego rodzaju pocieszeniem dla seniorów, którzy często są w najgorszej sytuacji materialnej.

Mateusz Morawiecki

Awantura o pieniądze podczas posiedzenia rządu. "Ministrowie są rozgoryczeni"

CZYTAJ DALEJ

Co prawda, w przyszłym roku otrzymają oni ponownie 13. i 14. emeryturę, jednakże na wcześniej zapowiadaną 15. wypłatę na ten moment nie mają co liczyć i raczej tak zostanie.

Jakiś czas temu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w 2023 roku waloryzacja emerytur i rent wyniesie 13,8 proc. Jak zastrzegł jednak, szacunek może być wyższy, bowiem wszystko zależy od wyliczonej przez Główny Urząd Statystyczny średniorocznej inflacji. Głos ten podzielali także eksperci, a teraz okazuje się, że nie był on błędny.

Inflacja podbije waloryzację rent i emerytur

Co prawda w listopadzie inflacja nieco spadła i wyniosła rok do roku 17,4 proc., nie oznacza to jednak, że powinniśmy zbyt przedwcześnie się cieszyć. Ekonomiści nie są zaskoczeni, ale zapowiadają, że to chwilowy trend, a wkrótce wskaźnik może przekroczyć 20 proc.

Zakładając, że tak się stanie, średnioroczna inflacja może pokrzyżować plany rządzącym i zweryfikować ich szacunki dot. waloryzacji emerytur i rent. Jak uważa Oskar Sobolewski, założyciel Debaty Emerytalnej, z którym rozmawiało Radio ZET, zamiast zapowiadanych 13,8 proc. świadczenia wzrosną nawet o 15 proc.

złotówki

Zbraknie pieniędzy na emerytury? Eksperci alarmują: "Polski system emerytalny zmierza do zapaści"

CZYTAJ DALEJ

Identyczne wyliczenia podaje dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, on jednak zwraca uwagę także na mniej pocieszający aspekt, a mianowicie osłabienie wypłat przez Polski Ład.

- Waloryzacja nie wyniesie 13,8 procent, myślę że należy spodziewać się podwyżki świadczeń w okolicach 15 procent. Trzeba się przygotować, że więcej pieniędzy wpłynie nam na konto, ale też niektórzy emeryci w związku z tym opuszczą bezpieczny teren kwoty wolnej od podatku i będą musieli płacić PIT – wyjaśnia.

Radio ZET przypomina także o podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie, dzięki której od 1 marca 2023 roku świadczenia seniorów wzrosną o 13,8 proc., przy czym podwyżka nie będzie niższa niż 250 zł. Waloryzacja kwotowa nie obejmie emerytów, którym przyznano emeryturę niższą niż minimalna.

Donald Tusk

Emeryci ledwo wiążą koniec z końcem, a politycy zbijają majątki. Donald Tusk może poszaleć

Ostatnio głośno było o zawrotnej emeryturze lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który właśnie skończył 65 lat. Na polskiej scenie politycznej nie brakuje zresztą polityków, którzy dawno przekroczyli tę barierę i pobierają świadczenia emerytalne. Niektórzy z nich, jako byli europosłowie, otrzymują nawet dwie wypłaty. Sprawdź w naszej galerii, kto może cieszyć się takim przywilejem. /Fot. Pawel Wodzynski/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Awaria ciepłownicza w Jastrzębiu-Zdroju, blisko 24 tys. mieszkań bez ciepła

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Blisko 24 tysiące mieszkań bez ciepła, gigantyczna awaria

Czytaj więcej >
W wyniku tragicznego wypadku życie straciła 21-letnia kobieta (Fb/KPP w Jarocinie)

Wiadomości

Wielkopolska: Samochód wypadł z drogi i dachował. Nie żyje 21-latka

Czytaj więcej >
Wiek emerytalny do poprawki? Jasne zdanie Polaków

Wiadomości

Wiek emerytalny będzie wyższy? Polacy nie pozostawili wątpliwości

Czytaj więcej >
Trzeci stopień hipotermii miał mężczyzna, którego uratowali ratownicy GOPR (Fb/GOPR Karkonosze).

Wiadomości

Karkonosze. Zabłądzili na szlaku. Tak wyglądał, gdy go odnaleźli

Czytaj więcej >
Karol Borak zaginął, 15-latek wyszedł z ośrodka i zapadł się pod ziemię

Wiadomości

15-letni Karol wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. Pilny apel policji

Czytaj więcej >
Andżelika Rutkowska zaginęła 26 lat temu, tajemniczy darczyńca oferuje 70 tys. złotych

Wiadomości

Nagroda 70 tys. zł. Dramat dziewczynki z Wielkopolski

Czytaj więcej >