Goniec.pl
"Staranował szlaban i oddalił się w kierunku Polski". SG informuje o incydentach na granicy polsko-rosyjskiej

YouTube/StrażGraniczna

"Staranował szlaban i oddalił się w kierunku Polski". SG informuje o incydentach na granicy polsko-rosyjskiej

8 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Dantejskie sceny na granicy polsko-rosyjskiej. Warmińsko-mazurska straż graniczna poinformowała, że w ostatnim czasie odnotowała dwa poważne incydenty, które zakończyły się nałożeniem mandatów na ich sprawców. Wciąż niespokojnie jest też na przejściach granicznych z Białorusią.

Od momentu zaatakowania przez Rosję Ukrainy życie obywateli kraju Władimira Putina nie należy do najłatwiejszych. Nie dość, że państwo mierzy się z potężnym gospodarczym kryzysem wywolanym zachodnimi sankcjami, to jeszcze przed szerzącą się biedą coraz trudniej uciec, bo kolejne kraje nie chcą gościć u siebie Rosjan, którzy w znacznej mierze wciąż popierają "operacją specjalną".

Aplikacje rządowe już niedługo obowiązkowe w każdym telefonie? Takie są plany

Aplikacje rządowe staną się obowiązkowe? Gabinet Morawieckiego ma takie plany, ale eksperci alarmują

CZYTAJ DALEJ

Kwestia podróży obywateli Rosji jest głośno dyskutowana zwłaszcza teraz, kiedy ostatecznie postanowiły wziąć się za nią kraje sąsiadujące z państwem-agresorem. Polska, wraz z Litwą, Łotwą i Estonią wydała dzisiaj oświadczenie, w którym zapowiedziała, że ma zamiar wprowadzenia tymczasowych krajowych środków dla Rosjan, którzy posiadają wizy UE.

- Kraje graniczące z Rosją są w coraz większym stopniu zaniepokojone znaczącym i rosnącym napływem obywateli rosyjskich przez nasze granice do Unii Europejskiej i strefy Schengen. Uważamy, że zaczyna to być poważnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa publicznego i dla całej strefy Schengen - napisano.

Ponadto, propozycję, aby całkowicie zawiesić umowę o ułatwieniach wizowych między UE a Rsoją wydała wczoraj Komisja Europejska. Teraz wszystko jest w rękach Rady Europejskiej, ale napięcie wśród osób chcących przedostać się z kraju Putina do demokratycznej Europy już rośnie, co widać chociażby na polsko-rosyjskiej granicy.

Incydenty na granicy polsko-rosyjskiej

Warmińsko-mazurska straż graniczna poinformowała o dwóch poważnie wyglądających incydentach na przejściach granicznych z Rosją, które miały miejsce w ostatnim czasie.

W jednym z przypadków mieszkaniec Olsztyna nie wykonał polecenia zawrócenia pojazdu i udania się do budynku służby celno-skarbowej. Zdeterminowany mężczyzna kompletnie zignorował rozkaz i ruszył w stronę terytorium Polski.

Niezwłocznie poinformowano patrole Straży Granicznej, które pełniły służbę w terenie oraz policjantów. Funkcjonariusze policji z Braniewa zatrzymali tego kierowcę w gminie Orneta, około 40 km od przejścia granicznego – powiedziała rzeczniczka prasowa warmińsko-mazurskiej SG Mirosława Aleksandrowicz.

Po tym, jak wpadł w ręce służb, mężczyzna został ukarany dwoma mandatami. 500 złotych kosztować go miało niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej, natomiast 1 tys. zł - wykroczenie polegające na tym, że nie zastosował się do polecenia wydanego przez funkcjonariusza SG.

O ile pierwszą z kar kierowca zaakceptował, drugiej nie chciał przyjąć do wiadomości. W tej sytuacji zapowiedziano skierowanie sprawy do sądu.

Obywatel Niemiec staranował szlaban

Za drugim z odnotowanych incydentów stał natomiast obywatel Niemiec, narodowości rosyjskiej, który nie zgodził się na szczegółową kontrolę swojego pojazdu. Jego reakcja na prośbę funcjonariuszy SG przeszła jednak najśmielsze oczekiwania.

– Ruszył z dużą prędkością, przejechał po kolczatce, staranował szlaban i oddalił się w kierunku Polski – relacjonowała Aleksandrowicz.

Samochód marki BMW odnaleziono kilometr od przejścia granicznego w Grzechotkach. Kierowca ukrył się w krzakach, ale kamuflaż okazał się być bezskuteczny. Po dokonananiu koniecznych czynności okazało się, że mężczyzna był trzeźwy i nie przewoził "nielegalnych towarów".

Kierowca tłumaczył, że nie wie, co było powodem takiego zachowania – podała rzecznik SG. Mężczyzna został ukarany 500-złotowym mandatem.

Nielegalna migracja z Białorusi

Wciąż niespokojnie jest także na granicy polsko-białoruskiej. Jak podała SG na Twitterze, w dniu 7 września na terytorium Polski nielegalnie próbowało się przedostać 41 cudzoziemców, m.in. z Egiptu i Indii.

- Na odcinku #PSGMielnik służby przywiozły samochodem 3 cudzoziemców, którzy próbowali przejść przez barierę. Po przybyciu patroli wycofali się i odjechali z żołnierzami - napisano.

W poniedzialek 5 września na przjściu granicznym w Czeremsze pojawił się zaś premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wysłuchał raportu na temat funkcjonowania bariery fizycznej i postępach w instalacji bariery elektronicznej, która została postawiona, by pomóc funkcjonariuszom w kontrolowaniu sytuacji.

"Incydenty" na granicy z Polską. Ujawniono kolejne kroki Putina, nasz kraj odgrywa kluczową rolę

Znany łotewski profesor Andris Spruds przekazał, że prawdopodobieństwo rosyjskiego ataku na jakiegokolwiek członka NATO w trakcie najbliższych miesięcy jest niezwykle niskie. Nie wyklucza on jednak licznych incydentów na granicach, np. na granicy polsko-ukraińskiej. W jego opinii dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO przyczyniło się do wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET, Goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >