Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Specjalny zasiłek od ZUS dla osób mieszkających na tych terenach. Wystarczy oświadczenie
Laura Młodochowska
Laura Młodochowska 21.10.2024 14:39

Specjalny zasiłek od ZUS dla osób mieszkających na tych terenach. Wystarczy oświadczenie

pieniądze
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom, które dotknęły skutki powodzi, o możliwości skorzystania ze specjalnego świadczenia. Dodatkowy zasiłek przeznaczony jest dla rodziców i opiekunów. O wprowadzeniu tego rodzaju pomocy zadecydowano w ramach tzw. specustawy, dotyczącej osób mieszkających na terenach dotkniętych wrześniową powodzią w południowo-zachodniej Polsce.

Specjalny zasiłek dla powodzian

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to specjalna pomoc, wprowadzona w specustawie powodziowej. Przysługuje osobom z terenów dotkniętych wrześniową powodzią w południowo-zachodniej Polsce. W ramach pomocy ubezpieczeni rodzice mogą otrzymać dodatkowe środki ze względu na konieczność wzięcia dni wolnych w pracy, aby zająć się dzieckiem do ósmego roku życia. To nie jedyna sytuacja, która kwalifikuje do skorzystania ze świadczenia. 

ZOBACZ: Ceny mocno w górę. Uwielbiany przez Polaków produkt już teraz jest o 50 proc. droższy

Nadejdzie dwucyfrowy mróz. Padła konkretna data

ZUS wypłaci dodatkowy zasiłek na dziecko

Środki w ramach specjalnego zasiłku opiekuńczego przysługują tym rodzicom, których dzieci (mające mniej niż 8 lat) nie mogły pójść do szkoły lub żłobka, ponieważ placówka została zamknięta z powodu powodzi. Warunkiem do przyznania pieniędzy jest także to, że dziecko nie mogło znajdować się pod opieką niani lub dziennego opiekuna. 

Za nieprzewidziane zamknięcie placówki uważa się zamknięcie, o którym ubezpieczony dowiedział się w terminie krótszym niż siedem dni przed tą okolicznością – wyjaśnił w rozmowie z TVN24 rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu Sebastian Szczurek.

Ponadto zasiłek otrzymać może także rodzic, który pełni opiekę nad: dzieckiem do 18 lat, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; dzieckiem do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności; dzieckiem do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego; lub dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych. Świadczenie przysługuje również opiekunowi dorosłej osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy doszło do zamknięcia placówki, do której taka osoba uczęszcza. Dotyczy to także osób, które zagrożone są niedostosowaniem społecznym.

ZOBACZ: Tragiczna skala ubóstwa w Polsce. Jest reakcja ministerstwa: co z waloryzacją 800+?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla powodzian – jak skorzystać?

ZUS wyjaśnia, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje od dnia zamknięcia placówki, do której uczęszcza dziecko lub dorosła osoba z niepełnosprawnością lub zagrożona niedostosowaniem społecznym, bądź od dnia niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna. Do skorzystania z dodatkowych środków wymagane jest złożenie oświadczenia. Jeśli jesteśmy pracownikiem lub zleceniobiorcą, dostarczamy je do pracodawcy lub zleceniodawcy. 

Oświadczenie powinno zawierać dane wymienione w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Oświadczenie możesz złożyć na formularzu ZUS ZDO (…) Jeśli prowadzisz pozarolniczą działalność gospodarczą albo współpracujesz z osobą, która prowadzi działalność, składasz oświadczenie do ZUS. Jeśli masz konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS, to możesz wysłać oświadczenie do ZUS elektronicznie. Możesz również wykorzystać pismo ogólne POG ZUS – informuje ZUS na swojej stronie.

Dodatkowo w oświadczeniu należy zawrzeć klauzulę o następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.