Nadejdzie dwucyfrowy mróz. Padła konkretna data
Polaków czeka spore zaskoczenie – zima przyjdzie do nas zdecydowanie wcześniej, niż się spodziewaliśmy. Pierwszych opadów śniegu i mrozu możemy spodziewać się jeszcze przed 1 grudnia, czyli meteorologicznym początkiem zimy. Oto, co przewidują synoptycy na najbliższe tygodnie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej udostępnił najnowsze prognozy.
Prognoza pogody na listopad
Kiedy zima zagości w Polsce? To pytanie towarzyszy wielu Polakom, a jak się okazuje, IMGW ma już pewne przewidywania w tej kwestii. W najnowszej, eksperymentalnej prognozie pogody stwierdzono, że w listopadzie średnia miesięczna temperatura powietrza i suma opadów atmosferycznych będą się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Specjaliści zauważają jednak, że już w drugiej połowie miesiąca należy spodziewać się sporej zmiany w pogodzie.
ZOBACZ: Ceny mocno w górę. Uwielbiany przez Polaków produkt już teraz jest o 50 proc. droższy
Właśnie umarł Janusz Olejniczak. Bardzo przykra wiadomośćKiedy początek zimy w Polsce? IMGW przedstawiło prognozy
Jak przekonuje Arkadiusz Wójtowicz, pasjonat pogody i łowca burz z portalu FaniPogody.pl, druga połowa listopada może być o wiele chłodniejsza od pierwszej.
Przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą być częstsze niż w październiku. Możliwy jest mróz i to dwucyfrowy. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń – powiedział w rozmowie z Super Expressem.
Kiedy w Polsce pojawi się śnieg? Od pierwszych opadów ma nas dzielić zaledwie kilka tygodni.
ZOBACZ: ZUS masowo kontroluje Polaków. Wiemy, co sprawdzają urzędnicy
Najnowsza prognoza pogody na początek zimy
W opinii Arkadiusza Wójtowicza pierwszy śnieg ma pojawić się w naszym kraju już niedługo.
Niewykluczone, że po 15 listopada przy przejściowej adwekcji z północy wystąpią na nizinach pierwsze większe opady śniegu – mówił.
IMGW przewiduje nieco odmienną sytuację pogodową w grudniu. Zgodnie z eksperymentalną prognozą długoterminową, średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w normie wieloletniej. Wyjątek stanowić mają zachodnie rejony kraju, gdzie synoptycy prognozują przekroczenie normy wieloletniej w kwestii temperatury powietrza.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej – przewiduje IMGW.