Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Od 1 lipca zmiany, wzrosną pensje otrzymywane przez pracowników. Wiemy, o ile, mowa o nawet 4,7 tys. zł
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 14.06.2022 11:56

Od 1 lipca zmiany, wzrosną pensje otrzymywane przez pracowników. Wiemy, o ile, mowa o nawet 4,7 tys. zł

Od 1 lipca wzrosną pensje, wiemy, o ile więcej pieniędzy trafi do kieszeni Polaków
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 1 lipca w życie wchodzą kolejne zmiany podatkowe i przyniesie to ze sobą konkretne zmiany w pensjach Polaków. Małgorzata Samborska z Grant Thornton Polska wyliczyła, ile pieniędzy więcej pojawi się w portfelach pracowników. Niektórzy zyskają nawet 4,7 tys. złotych w skali roku.

- Przeprowadzane przez nas inwestycje mają charakter bezprecedensowy - mówił jeszcze pod koniec maja Mateusz Morawiecki. Od 1 lipca spora grupa Polaków otrzyma wyższe pensje.

Grant Thornton Polska opublikowała specjalną analizę tego, jak zmienią się wynagrodzenia pracowników. Ekspertka Małgorzata Samborska wyjaśnia, kto może liczyć na większe pieniądze.

- Zmiany będą korzystne lub neutralne dla wszystkich. Osoby z najniższymi wynagrodzeniami (płaca minimalna – 3 010 brutto) nie skorzystają na zmianach, gdyż już według zasad obowiązujących od stycznia nie płacą podatku - czytamy w specjalnej analizie Małgorzaty Samborskiej z Grant Thornton Polska, są dokładne wyliczenia.

Od 1 lipca zmienią się pensje, wiele osób zyska

Wprowadzona nowelizacja, która ma zacząć obowiązywać już od 1 lipca, będzie zdecydowanie odczuwalna w polskich domach. W portfelach Polaków pojawi się więcej pieniędzy, a to za sprawą zmniejszenia podatku PIT z 17 do 12 proc.

Dodatkowo kwota wolna od podatku pozostanie na poziomie 30 tys. złotych, a sam próg podatkowy ustanowiono na pułapie 120 tys. zł. Co więcej, niektórzy przedsiębiorcy będą mogli odliczać część należnej składki zdrowotnej od podstawy opodatkowania.

W poniedziałek w serwisie goniec.pl wyjaśnialiśmy, jak od 1 lipca zmienią się emerytury. Nie tylko seniorzy będą mieli powody do zadowolenia. Także osoby pracujące będą mogły cieszyć się z wyższych przelewów wpływających na ich konta.

Najwięcej zyskają osoby, których roczne dochody zbliżą się lub nawet przekroczą próg 120 tys. zł. Ich korzyść w skali roku z racji obniżonej należności w ramach stawki PIT (przy założeniu niezmienionej kwoty wolnej od podatku) wyniesie aż 4,7 tys. zł. Prezentujemy wyliczenia przygotowane przez Małgorzatę Samborską z Grant Thornton Polska.

Oto, ile zyskasz na zmianach podatkowych

Dodatkowe pieniądze na kontach milionów Polaków staną się już niedługo faktem. Małgorzata Samborska z Grant Thornton Polska przekazuje, że po zmianach w skali roku osoby zarabiające miesięcznie 12 500 zł brutto zyskają nawet 4 732,44 zł.

Co z osobami mającymi wynagrodzenie bliższe średniej krajowej pensji? Osoby otrzymujące miesięcznie 4000 zł brutto po zmianach miesięcznie będą zarabiać blisko 150 zł więcej, a więc w skali roku zyskają blisko 2 tys. zł.

Tyle będziesz zarabiał od 1 lipca
Tyle będziesz zarabiał od 1 lipca

Źródło: materiały prasowe, Grant Thornton Polska

- Na ostateczny efekt zmian trzeba jednak będzie poczekać do końca roku. Pamiętajmy, obniżona stawka 12% dotyczy dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2022 r. - czytamy w analizie Małgorzaty Samborskiej z Grant Thornton Polska, z całością dokumentu zapoznać można się >tutaj<

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Grant Thornton Polska