Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Śmierć 16-letniego Eryka. Sprawcy usłyszeli surowy wyrok
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 19.06.2024 09:14

Śmierć 16-letniego Eryka. Sprawcy usłyszeli surowy wyrok

Sąd
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (zdj. ilustracyjne)

Koniec procesu w sprawie śmierci 16-letniego Eryka Romanowskiego. Sąd Okręgowy w Zamościu (woj. lubelskie), skazał sprawców brutalnego pobicia, do którego doszło w lutym 2003 r. w samym centrum miasta. 

Brutalne pobicie 16-letniego Eryka

Ta sprawa oburzyła całą Polskę. 28 lutego 2023 r. grupka młodzieży zaczepiła i brutalnie pobiła wracającego ze szkoły 16-letniego Eryka. Do zdarzenia doszło na osiedlu Planty przy ul. Józefa Piłsudskiego w Zamościu, blisko Starego Miasta. 

Po zakończeniu ostatniej lekcji o godz. 15.15 ze szkoły wyszedł Eryk. Pozostali koledzy Gabrieli P. wyszli wcześniej z lekcji. Eryk został natomiast do końca lekcji i sam opuszczał szkołę. Gabriela, widząc Eryka, wskazała go czekającym na niego sprawcom - ustalili śledczy.

Pomimo przeprowadzonej przez załogę karetki pogotowia reanimacji, życia chłopaka nie udało się uratować. Sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia. Motywem napaści miało być naśmiewanie się z jednej z koleżanek. 

Tragiczny finał policyjnej interwencji. Mężczyzna zmarł po podaniu leków

Więzienie dla Daniela G.

Niemal dokładnie rok od tragicznego wydarzenia, przed Sądem Okręgowym w Zamościu ruszył proces sprawców śmiertelnego pobicia. Głównym oskarżonym był 17-letni Daniel G. To on miał zadać Erykowi śmiertelny cios. Pozostała trójka, która w dniu zdarzenia miała 16 lat: Szymon J. i Arkadiusz P. miała odpowiedzieć za udział w pobiciu, zaś Gabriela P. za pomocnictwo.

Gdy Eryk zdołał podnieść się do pozycji siedzącej, Daniel G. odłączył się od grupy i mówiąc "żeby mi to było ostatni raz", wrócił do Eryka i z rozbiegu kopnął go w twarz - czytamy w akcie oskarżenia. 

We wtorek 18 czerwca 2024 r. zapadł wyrok.  Daniel G. został skazany na karę 12 lat i jednego miesiąca więzienia. 

Musi też zapłacić 100 tys. zł nawiązki na rzecz matki pokrzywdzonego - przekazał sędzia Paweł Tobała, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Zamościu.

Niskie wyroki dla pozostałych sprawców

Wyjątkowo łagodne wyroki dostała reszta sprawców: Szymon J., Arkadiusz P. i Gabriela P. zostali skazani na pobyt w Zakładach Poprawczych. W dodatku zostały one zawieszone na dwa lata. W świetle brutalnego zachowania całej grupy, takie wyroki wydają się dość zaskakujące. 

W każdym przypadku wykonanie kary zawieszono na dwa lata. W tym czasie nieletni będą pod nadzorem kuratora - zaznaczył sędzia.