Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Słowacja. Nie żyją dwie osoby, wielu rannych. Wypadek na pielgrzymce
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 06.04.2024 19:07

Słowacja. Nie żyją dwie osoby, wielu rannych. Wypadek na pielgrzymce

Słowacja wypadek autokaru
Fot. Facebook/Polícia SR - Prešovský kraj

Dwie osoby nie żyją, a kilka jest ciężko rannych po tragicznym wypadku na Słowacji. Autokar, którym podróżowali pielgrzymi, stoczył się podczas postoju na grupę młodych ludzi. Osoby w wieku 16-18 lat zmierzały właśnie na religijne spotkanie z nowym biskupem. Niestety, na miejsce nie dojechały, a wydarzenie zostało oficjalnie odwołane.

 

Słowacja. Autokar stoczył się na grupę nastolatków

Do tego dramatycznego zdarzenia doszło w sobotę (6 kwietnia) rano niedaleko słowackiej granicy z Polską. Młodzież podróżująca feralnym autokarem jechała właśnie na spotkanie z nowo powołanym biskupem Franciszkiem w Spiskim Podgrodziu. Niestety, autokar na miejsce nie dotarł.

Było chwilę po godzinie siódmej, gdy młodzi pielgrzymi wysiedli z pojazdu zaparkowanego na wzniesieniu, aby rozprostować nogi. W pewnym momencie ten zaczął toczyć się na grupę stojących na poboczu nastolatków. Służby podejrzewają, że przyczyną zajścia było niezaciągnięcie hamulca ręcznego przez kierowcę.

Tragiczny finał poszukiwań 34-letniego Damiana. Ciało odnalazł ojciec Krzysztofa Dymińskiego

Trzy ofiary śmiertelne wypadku na Słowacji

Sunący z dużą prędkością w dół autokar przygniótł dziesięć osób w wieku od 16 do 18 lat, przy czym dwie z nich zginęły na miejscu. Pozostali zostali przetransportowani do szpitali w stanie lekkim i ciężkim. Na miejsce wezwano dwa śmigłowce, kilkanaście karetek pogotowia, policję i straż pożarną.

ZOBACZ: 2-latek zginął wychodząc ze sklepu. Świadek ujawnił porażające fakty

Tragiczne wieści dotarły szybko do innych uczestników spotkania z biskupem, którzy nie mogli uwierzyć w to, co wydarzyło się w sobotni poranek. Jeden z nich powiedział, że odczuwa wielki smutek, zwłaszcza dlatego, że charakter spotkania miał być radosny.

Wszystkim składam najszczersze kondolencje. Życzę wszystkim rannym dużo sił i szybkiego powrotu do zdrowia - przekazał.

Pielgrzymi mieli spotkać się z nowym biskupem

Droga w Spiskim Podgrodziu została całkowicie zamknięta, a pracujący na miejscu policjanci i prokuratorzy zabezpieczają wszelkie ślady. Wezwany został także minister spraw wewnętrznych Słowacji Matusz Szutaj Esztok.

W Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży 2024 udział miało wziąć łącznie ok. 1600 osób, ale w związku z dramatycznym wypadkiem, wydarzenie zostało odwołane. Zamiast niego, w lokalnym kościele odbyła się msza św. za ofiary i poszkodowanych walczących o życie.

Głos po tragedii zabrał również biskup, z którym miała spotkać się młodzież. Kapłan zapewnił, że w tym trudnym czasie myśli o rodzicach i najbliższych pielgrzymów.

Nie potrafię sobie nawet wyobrazić ich bólu i smutku. Proszę Was wszystkich, wszyscy się módlmy - zacytowała duchownego stacja telewizyjna TA3. 

Źródło: Interia, Fakt