Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Skarbówka może ukarać tych rodziców. Chodzi o ulgę na dziecko
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 25.02.2024 22:37

Skarbówka może ukarać tych rodziców. Chodzi o ulgę na dziecko

PIT
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Nie wszyscy podatnicy zdają sobie z tego sprawę, ale za skorzystanie z ulgi na dziecko można w niektórych przypadkach zostać ukaranym przez Urząd Skarbowy. Wyjaśniamy kiedy szczególnie, oraz jak się przed tym uchronić.

Ulga na dziecko może nieść za sobą problemy

Popularna ulga na dziecko (tzw. ulga prorodzinna) pozwala rodzicom nie tylko na zmniejszenie podatku, ale również umożliwia otrzymanie całkiem sporego zwrotu. Przysługuje ona rodzicom (osobom wykonującym władzę rodzicielską), opiekunom prawnym dziecka, a także osobom pełniącym funkcję rodziny zastępczej.

ZOBACZ: Prawie 3 mln Polaków musi w tym roku wymienić dowód

Mimo iż ulga wydaje się być prosta w teorii, to w praktyce może przysporzyć wielu podatnikom spore problemy. Nieuprawnione skorzystanie z ulgi na dziecko może skutkować koniecznością uregulowania zaległego podatku wraz z naliczonymi odsetkami. Fiskus może nałożyć na podatnika grzywnę. 

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

Ulga na dziecko. Kto i za co może zostać ukarany?

Rodzice mogą obawiać się konsekwencji za skorzystanie z ulgi na dziecko gdy:

  • skorzystają z niej pomimo faktu, że ulga im nie przysługuje, bo osiągają dochody opodatkowane inaczej niż według skali podatkowej,
  • przekraczają obowiązujące progi dochodowe (dotyczy rodziców jednego dziecka),
  • podczas kontroli skarbowej nie przedstawią niezbędnych dokumentów (np. orzeczenia o niepełnosprawności dziecka).

Ulga na dziecko 2024. Konsekwencje nieuprawnionego skorzystania

Za wymienione przypadki nieuzasadnionego skorzystania z ulgi prorodzinnej grozi kara grzywny. Jej konkretna kwota zależy od tego, o ile dany rodzic obniżył podatek nienależną ulgą. Fiskus może ukarać takiego podatnika grzywną od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności wysokości minimalnego wynagrodzenia.

ZOBACZ: Spodziewaj się kontroli. Nie dopełnisz obowiązku, zapłacisz horrendalną karę

Aby uniknąć kary, należy jak najszybciej złożyć korektę swojej deklaracji podatkowej, a także uregulować wymagane opłaty podatkowe. Warto jednak pamiętać, że należy to zrobić, zanim Urząd Skarbowy rozpocznie postępowanie w tej sprawie.