Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Prawie 3 mln Polaków musi w tym roku wymienić dowód
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 25.02.2024 20:42

Prawie 3 mln Polaków musi w tym roku wymienić dowód

dowód osobisty
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zgodnie z rządowymi szacunkami, w 2024 roku niemal 3 miliony Polaków będzie musiało wymienić swój dowód osobisty na nowy egzemplarz. Jeśli nie zrobimy tego w terminie, powinniśmy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Za brak dokumentu czekają kary finansowe. Jakie konkretnie, oraz ile trzeba czekać na wydanie nowego dowodu? Zdradzamy szczegóły. 

Wymiana dowodów osobistych w 2024

Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Cyfryzacji, w 2024 roku ponad 2,7 miliona Polaków będzie musiało wystąpić o wymianę swojego dowodu osobistego.
O nowy dokument ubiegać się będą m.in. osoby, które w 2024 roku osiągną pełnoletność, te, których dowód straci w tym roku ważność, a także wszyscy ci, którzy zmieniają nazwisko. Również osoby, które zgubią swoje dowody, lub ulegną one zniszczeniu, będą musiały wnioskować o wyrobienie nowego dokumentu.

Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, który ukończył 18 lat, ma obowiązek posiadania plastikowego dowodu osobistego. Za jego brak grozi wysoka kara.

Zmiana czasu z zimowego na letni. Wypadnie nietypowo

Wymiana dowodów. Jakie kary i jaki czas oczekiwania?

Za brak dowodu osobistego grozi do 5000 zł grzywny, a nawet kara ograniczenia wolności. Chcąc wyrobić ten niezbędny dokument, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub przez internet. Nowy dowód powinien być gotowy do odbioru maksymalnie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Warto podkreślić, że internetowo nie można przesłać zarówno wzoru podpisu, który zostanie umieszczony na naszym dowodzie, jak i odcisków palców wymaganych podczas procedury. W związku z tym konieczna jest wizyta w urzędzie.

ZOBACZ: Nowe zasady od 1 marca. Część seniorów dostanie niższe emerytury

Zgodnie z informacjami podanymi na stronach rządowych urzędnik przygotuje wniosek w systemie na podstawie wskazanych przez nas danych, oraz danych z rejestru PESEL. Jeśli wnioskujemy o wymianę dowodu w związku z jego uszkodzeniem lub utratą, gminy muszą unieważnić dokument w Rejestrze Dowodów Osobistych.

Dowód osobisty a mDowód. To zupełnie inne dokumenty

Należy również podkreślić, że wszyscy korzystający na swoich urządzeniach mobilnych z aplikacji mObywatel oraz mDowód, nie są zwolnieni z obowiązku posiadania plastikowego dokumentu.

ZOBACZ: Koniec trzynastki i czternastki? Jest nowa propozycja

W świetle prawa są to dwie różne kwestie, bowiem mDowód na urządzeniu mobilnym nie jest podstawą do ustalenia naszej tożsamości za granicą. Nie możemy zatem opuszczać kraju bez paszportu lub plastikowego dowodu, a jedynie z aplikacją mObywatelem.

Tagi: mandat