Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Wielka akcja ZUS. Do Polaków trafią specjalne listy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 21.02.2024 13:56

Wielka akcja ZUS. Do Polaków trafią specjalne listy

zus, list, pieniądze
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Specjalne listy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafią do rąk Polaków. ZUS wyśle informacje dotyczącą tego, jakie pieniądze trafiać będą już niedługo do kieszeni konkretnych osób. Czy aby doszło do podwyższenia kwoty pieniędzy przelewanych przez ZUS, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku? Wyjaśniamy.

ZUS wyśle list, lepiej go nie przegapić

Już niedługo ZUS wyśle do Polaków specjalne listy z kluczową dla wielu wiadomością. Wielkimi krokami zbliża się waloryzacja emerytur i rent. Nic dziwnego więc, że ZUS będzie informował o tym, jakie kwoty wpływać będą do kieszeni emerytów i rencistów.

Kto może spodziewać się znalezienia w skrzynce pocztowej listu od ZUS-u? Specjalne pismo zaadresowane zostanie do wszystkich osób, które na dzień 29 lutego 2024 r. posiadać będą prawo do wypłaty emerytury lub renty. Jest to kluczowy wymóg.

Kary za abonament RTV. Rekordzista musi zapłacić ponad 100 tys. zł

Kiedy ZUS wyślę specjalne listy do Polaków?

W liście od ZUS pojawi się dokładnie informacja na temat tego, ile wynosi emerytura po waloryzacji 2024 r. Będzie ona miała miejsce 1 marca 2024 r. Sporo osób będzie mogło być zaskoczonych zmianą wysokości kwoty przelewanej przez ZUS. Kiedy rozpocznie się wielka akcja wysyłkowa ZUS w porozumieniu z Pocztą Polską?

ZOBACZ: Tadeusz Rydzyk pobiera emeryturę. Ile pieniędzy dostaje?

- Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS - wyjaśnił Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Emerytura i renta po waloryzacji, znamy kwoty

Wielu emerytów i rencistów nie jest pewnych, czy waloryzacja obejmie ich, jeśli nie złożą specjalnego wniosku o podwyższenie świadczenia. ZUS uspokaja: aby otrzymać zwaloryzowaną emeryturę lub rentę nie jest konieczne składanie wniosku. Cały proces odbywa się automatycznie z urzędu.

ZOBACZ: Specjalny konkurs Biedronki. Można wygrać 100 tys. zł

Ile będzie wynosić emerytura, renta rodzinna i renta tytułu całkowitej niezdolności do pracy od 1 marca 2024 r.? Dotychczas jest to 1588,44 zł, ale po waloryzacji kwota ta wzrośnie do 1780,96 zł. Z kolei 1335,72 zł wynosić będzie renta z uwagi na częściową niezdolność do pracy. Osoby uprawnione do renty socjalnej otrzymają od ZUS 1780,96 zł.

- Wzrośnie też kwota graniczna świadczenia uzupełniającego do 2 419,33 zł. Wzrośnie też wysokość świadczenia honorowego dla stulatków, którzy swoje setne urodziny obchodzić będą po 29 lutym br. I tak od 1 marca świadczenie honorowe wynosić będzie 6 246,13 zł - wyjaśnił dodatkowo rzecznik ZUS.

Źródło: PAP