Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Siergiej Ławrow spotka się z Antonym Blinkenem. Atak na Ukrainę wstrzymany?
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.02.2022 15:34

Siergiej Ławrow spotka się z Antonym Blinkenem. Atak na Ukrainę wstrzymany?

lawrow
SHAMIL ZHUMATOV/AFP/East News

Siergiej Ławrow zgodził się na spotkanie z sekretarzem stanu USA, Antonym Blinkenem w przyszłym tygodniu. Według ekspertów to dobre wieści - oznacza to, że Rosja może wstrzymać się z ewentualnym atakiem na Ukrainę co najmniej do tego czasu.

Spotkanie ma się odbyć w ramach pokojowych i jedynie wtedy, jeśli Rosja nie zaatakuje do tego czasu Ukrainy. Takie zapewnienie musiała dostać strona amerykańska, by do spotkania w ogóle mogło dojść.

Siergiej Ławrow spotka się z Antonym Blinkenem. Do tego czasu nie zaatakuje Ukrainy

Dramatyczny apel w ONZ Antonego Blinkena przebił się do świadomości publicznej. Sekretarz stanu USA był "głęboko zaniepokojony" tym, co dzieje się na granicy z Ukrainą.

- Wszystko, co obecnie obserwujemy, jest częścią scenariusza, który już trwa, a mianowicie tworzenia fałszywych prowokacji, następnie konieczności reagowania na te prowokacje i wreszcie dokonania nowego aktu agresji na Ukrainę - mówił.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:

- Rząd USA od dawna ostrzegał, że Moskwa może sztucznie wymyślić pretekst, by publicznie usprawiedliwić atak na Ukrainę - dodał, wskazując na najważniejsze wydarzenia ostatnich dni.

Kilka godzin po jego wystąpieniu w ONZ, rosyjski MSZ odpowiedział na propozycję spotkania z amerykańskim politykiem. Zgodzono się na warunki postawione przez gabinet Blinkena.

- Rosjanie odpowiedzieli, proponując daty na koniec przyszłego tygodnia, które akceptujemy, pod warunkiem, że nie będzie dalszej rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazał Ned Price. Dodał, że jeśli w tym czasie dojdzie do ataku, będzie to oznaczało, że droga dyplomatyczna nigdy nie była dla Rosji istotna.

Według ekspertów takie zapewnienie o spotkaniu oznacza, że w ciągu najbliższego tygodnia można spodziewać się względnego spokoju na granicy. Nie oznacza to jednak niewspierania sił separatystów, którzy są w tej chwili główną agresywną siłą na Ukrainie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Goniec