Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Właściciele domów będą mieli dodatkowy obowiązek
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 16.09.2022 21:52

Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Właściciele domów będą mieli dodatkowy obowiązek

Właściciele domów muszą być gotowi do wystawienia w najbliższym czasie świadectwa charakterystyki energetycznej.
Flickr/Szymon Vasquez/zdjęcie ilustracyjne

Sejm uchwalił nowelizację ustawy regulującej zapisy związane z efektywnością energetyczną budynków. Nakłada ona obowiązek wystawienia w najbliższej przyszłości świadectwa charakterystyki energetycznej. Nowe zapisy mają związek z dyrektywami wyznaczonymi przez UE.

Właściciele domów będą mieli nowy obowiązek

Do Senatu wpłynęła ustawa o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane, przegłosowanej przez 387 posłów w Sejmie. Nowe zapisy wprowadzają obowiązek sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego i wielorodzinnego.

Jak zaznaczał wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, nowelizacja ujednolica prawo polskie z dyrektywami narzuconymi przez UE. Co więcej, nowe przepisy wpłyną korzystnie na ocenę efektywności energetycznej budynków w kraju. Wejdą one w życie w przeciągu 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

- Celem zmian jest to, by w Polsce powstawały budynki o jak najwyższych parametrach cieplnych, z nowoczesnymi, dobrej jakości ekologicznymi rozwiązaniami - mówił wiceminister i podkreślał, iż przyczyni się to w znacznym stopniu do finalnego zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych budynku.

Nowe rozwiązania prawne

Zmiany w ustawie nakładają obowiązek sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku indywidualnego lub wielorodzinnego. Przyjęty szacunkowy koszt takiego dokumentu ma wynieść ok. 300 zł, jednak będzie on uzależniony m.in od rodzaju zastosowanego w budynku ogrzewania, wentylacji czy klimatyzacji.

Nowe przepisy rozszerzają również wymagania związane z kontrolą systemów ogrzewania i klimatyzacji, obejmując swym zakresem systemy o mocy ponad 70 kW.

Dodatkowo każdy obywatel będzie miał możliwość zapoznać się z rzeczonym świadectwem, które wprowadzone zostanie do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. W trakcie obrad Sejmu przyjęto dwie poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym, przedłożonych przez dwóch posłów PiS.

Jedną ze znaczących poprawek wniosło stronnictwo Polska 2050, zwracając uwagę na brak górnej granicy możliwej grzywny. - Za brak świadectwa efektywności energetycznej grozić może kara do kilku tysięcy złotych, co narusza zasadę proporcjonalności - komentowała Hanna Gill-Piątek, której poprawka została odrzucona.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: tvn24.pl

Tagi: mieszkanie