Goniec.pl
pogrzeb Elżbiety II

MARCO BERTORELLO/AFP/East News

Wielcy nieobecni na pogrzebie Elżbiety II. Lista niezaproszonych jeszcze się wydłużyła

15 Września 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wielka Brytania szykuje się do ostatniego pożegnania zmarłej w ubiegłym tygodniu królowej Elżbiety II. W pogrzebie, który zaplanowany jest na poniedziałek 19 września, wezmą udział reprezentenci państw z całego świata, w tym najważniejsi przywódcy. Jak się jednak okazuje, nie wszystkim dane będzie uczestniczyć w historycznym wydarzeniu. Oficjalnego zaproszenia nie otrzymali bowiem przedstawiciele aż sześciu państw.

Brytyjczycy wciąż pozostają w rozpaczy po tym, jak 8 września, po 70-latach zasiadania na tronie, odeszła królowa Elżbieta II. Wczoraj do Pałacu Westminsterskiego dotarł kondukt z ciałem monarchini, który w ciszy i zadumie odprowadzili członkowie rodziny królewskiej z Karolem III na czele.

elżbieta II przyczyna śmierci

Na co chorowała Elżbieta II? Ujawniono prawdopodobną przyczynę śmierci monarchini

CZYTAJ DALEJ

Trumna pozostanie tam aż do poniedziałku, kiedy to równo o godz. 11 londyńskiego czasu w Opactwie Westminsterskim zgromadzą się tłumy, gotowe po raz ostatni oddać hołd legendarnej już władczyni. Wśród żałobników nie zabraknie 500 zagranicznych osobistości, do których Wlk. Brytania wystosowała oficjalne zaproszenia. Znana jest również lista tych, którzy w Londynie nie są mile widziani.

Pogrzeb Elżbiety II. Przedstawiciele sześciu państw bez zaproszenia

Pogrzeb królowej Elżbiety będzie z pewnością uroczystością, jakiej Wielka Brytania nie doświadczyła jeszcze w XXI wieku. Wszystko ma być dopięte na ostatni guzik tak, aby zmarłą monarchinię pożegnać z największymi honorami i bez niepotrzebnych skandali.

Poza starannie dopracowanymi szczegółami dotyczącymi rodzaju trumny, w jakiej pochowana będzie władczyni, jej stroju, biżuterii i całej oprawy spektaklu, równie wielką wagę przywiązuje się do tworzenia listy gości. Z tego też powodu w ceremonii udziału nie wezmą przedstawiciele sześciu państw.

Początkowo Pałac Buckingham informował, że do Londynu nie przyjadą reprezentanci Rosji, Białorusi i Birmy. Pierwsze dwa państwa izolowane są w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, z kolei władze Birmy objęte zostały brytyjskim sankcjami z powodu prześladowań ludu Rohindża.

Teraz okazuje się, że do wielkich nieobecnych dołączają także możni z Syrii i Wenezueli, z którymi Wlk. Brytania nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych oraz Afganistanu, z uwagi na sytuację polityczną w tym kraju.

Co ciekawe, zaproszenie do wysłania przedsatwiciela wystawiono Korei Północnej. Jak podkreślono, określa ono rangę przedstawiciela, którym, w przypadku reżimu w Pjongjangu ma być ambasador, a nie Kim Dzong Un.

książę harry

Książę Harry dostał zakaz ws. stroju na pogrzeb królowej Elżbiety II. Krótko skomentował całą sprawę

CZYTAJ DALEJ

Najważniejsi przywódcy pożegnają królową

Swoją obecność na uroczystości zaproszeni muszą potwierdzić do czwartku 15 września. Już wiadomo, że królową pożegnają m.in. prezydent USA Joe Biden z małżonką, premier Australii, cesarz Japonii oraz prezydenci Niemiec, Turcji, Włoch i Brazylii. W gronie żałobników będzie także polska para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Brytyjskie władze, chcąc w pełni kontrolować przebieg uroczystości, wydały rygorystyczne zalecenia i reguły, których muszą trzymać się zagraniczni goście. Mają oni m.in. przybyć do Londynu na pokładzie rejsowych samolotów, a do katedry zostaną przetransportowani autobusami.

Jak to jednak bywa, również i od tej reguły będą wyjątki. Na specjalne przywileje, według doniesień "Politico", będzie mógł liczyć Joe Biden, któremu pozwolono przjechać do Opactwa Westminsterskiego własną limuzyną.

To miało zaś wywołać oburzenie wśród pozostałych gości, a zwłaszcza przywódców państw G7. Rzecznik premiera tłumaczył w poniedziałek, że w niektórych przypadkach dekret o zakazie używania limuzyn będzie „jedynie wskazówką”, a sposób organizacji przyjazdu konkretnych przywódców będzie różnić się „w zależności od indywidualnych okoliczności”.

YouTube/Netflix; Rotten Tomatoes Classic Trailers; Monolith Films

Królowa Elżbieta była częstą bohaterką filmów i seriali. Tak przedstawiano ją na ekranie

Postać królowej Elżbiety wielokrotnie interpretowana była przez największe filmowe gwiazdy. Która z nich wypadła w tej roli najlepiej?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: WP, Politico, goniec.pl

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

zost

Wiadomości

Nie żyje Zbigniew "Vika" Wróblewski, założyciel kultowego zespołu Vader

Czytaj więcej >

Wiadomości

24-letnia Natalia wyszła na spacer i ślad po niej zaginął. Rodzina prosi o pomoc

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jastrzębie-Zdrój: Seria wandalizmów na cmentarzu komunalnym. Policja apeluje do mieszkańców

Czytaj więcej >
Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/prezydent.pl

Wiadomości

Andrzej Duda: W najbliższym czasie powstanie nowy rodzaj wojsk

Czytaj więcej >

Wiadomości

Niemcy. Gigantyczny karambol na autostradzie. Zderzenie 24 samochodów, jest wielu rannych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kujawsko-Pomorskie: Próba uprowadzenia ucznia ze szkoły pod Grudziądzem

Czytaj więcej >