Goniec.pl
Łukaszenka

euobserver.com/Prachatai

Białoruski polityk zagroził Polsce i Litwie. Chce wziąć odwet za rzekomą planowaną agresję

19 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Bliski współpracownik Aleksandra Łukaszenki wysunął publicznie poważne zarzuty wobec Polski, Litwy i Łotwy. Aleksander Walfowicz stwierdził bowiem, iż kraje te szykują agresję na Białoruś i zagroził, że jeśli to nastąpi, "u nich również nastąpią zniszczenia, śmierć i eksplozje".

Wiele wskazuje na to, że Białoruś zamierza w najbliższym czasie jeszcze bardziej zbliżyć się do Rosji, powielając jej absurdalne tezy o zagrożeniu militarnym ze strony Zachodu. Pierwszy krok ku temu wykonał Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi Aleksander Walfowicz, który na antenie białoruskiej telewizji straszył potencjalną agresją i groził sąsiadującym państwom.

Screen Facebook/Marek Lipiński

Warszawa: Ksiądz wyszedł na ambonę z głośnikiem. Miał tylko jeden apel

CZYTAJ DALEJ

Sojusznik Kremla grozi: "Nastąpią zniszczenia, śmierć i eksplozje"

Jak podało Radio Svaboda, bliski współpracownik Mińska stwierdził, że Polska i Litwa przygotowują się do zaatakowania Białorusi, uzasadniając to twierdzeniami, że w krajach tych wzrosła liczba wojsk i sprzętu wojskowego. Tłumaczył przy tym, że początkowo wymówką ku temu była walka z migrantami, teraz zaś rosyjska agresywna polityka.

Walfowicz pokusił się nawet o precyzyjne wyliczenia, podając, że Polska przeznacza na armię 3 proc. PKB, a Litwa i Łotwa 2,5 proc., co jego zdaniem stanowi pokaźną sumę. Jednocześnie przekonywał, że Białoruś również wykłada pieniądze na wojsko, ale "robi to mądrze".

Kolejnym problemem dla bliskiego przyjaciela Łukaszenki ma być to, że w Polsce i na Litwie przebywa kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy NATO. Ich ćwiczenia oraz dostawy sprzętu z USA są, według jego opinii, przygotowaniem "infrastruktury do niezrozumiałego rozwiązania, najprawdopodobniej do rozpętania agresji".

- Myślę, że zwykli ludzie, Polacy, Litwini, widzą to, co dzieje się dziś na Ukrainie. Te zniszczenia, tragedię, śmierć niewinnych ludzi. Niedopuszczalne jest, aby wojna toczyła się tylko na terytorium Białorusi. U nich również nastąpią zniszczenia, śmierć i eksplozje -zagroził Aleksander Walfowicz.

ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News

Węgry nie poprą sankcji na rosyjski gaz i ropę. Nie zamierzają wysyłać broni do Ukrainy

CZYTAJ DALEJ

Walfowicz ma być następcą Łukaszenki

Wypowiedź tę skomentował znany białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka, zwracający uwagę na to, że Walfowicz jest w oczach Kremla naturalnym kandydatem do zastąpienia w przyszłości Łukaszenki i utrzymuje kontakt z szefem Rady Bezpieczeństwa Rosji gen. Nikołajem Patruszewem.

- Na polecenie Łukaszenki cały sekretariat Rady Bezpieczeństwa został praktycznie podporządkowany Rosjanom i w krótkim czasie zdołał on osiągnąć kontrolę nad wszystkimi ministerstwami i służbami za wyjątkiem jednej: Służby Bezpieczeństwa Łukaszenki - stwierdził Łatuszka.

Warto zauważyć, że krajami, który rzeczywiście mają powody do obaw są te, które Walfowicz uznał za potencjalnych agresorów. Problemem dzisiaj jest niezwykle nieprzewidywalna i ekspansywna polityka Kremla, a nie NATO, które jest z założenia sojuszem obronnym.

Sami Litwini zresztą już przygotowują się na ewentualną agresję, gdyż uważają, że wojna w Ukrainie jest dla nich sygnałem ostrzegawczym. Szczególny niepokój panuje w tzw. przesmyku suwalskim, dlatego też litewscy politycy coraz częściej domagają się wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik, jak przygotować się na wojnę

"Bądź gotowy". RCB wydał pilną instrukcję dla Polaków. Chodzi o wojnę, trzeba wiedzieć

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalny poradnik dla wszystkich zaniepokojonych wizją wojny w Ukrainie. Część osób obawia się bowiem, że wojna rozszerzy swój zasięg. RCB wydało "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny". Oto, co powinien wiedzieć każdy. Rex Features/East News; ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Fakt

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Miller Morawiecki

Wiadomości

Były premier o decyzji Morawieckiego. "Powinien przeprosić"

Czytaj więcej >
Krzysztof Jackowski

Wiadomości

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Krzysztof Jackowski nie ma wątpliwości: "Znalezienie ciała nierealne"

Czytaj więcej >
Leszek Miller

Wiadomości

Leszek Miller: Nie mamy rządu, w którym premier jest premierem

Czytaj więcej >
Andrzej Duda

Wiadomości

Beata Szydło za Andrzeja Dudę? Ryszard Czarnecki: "Jest naturalną kandydatką"

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma powody do obaw. PiS prowadzi, ale traci poparcie

Czytaj więcej >
Wypadek

Wiadomości

Opolskie. Tragiczny wypadek w Brzegu. Nie żyje jedna osoba

Czytaj więcej >