Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sanepid wydał pilny komunikat. Woda w kranach jest skażona, nie wolno jej pić
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 12.09.2023 16:25

Sanepid wydał pilny komunikat. Woda w kranach jest skażona, nie wolno jej pić

kran
Pixabay.com Karolina Grabowska

W wodzie z wodociągu publicznego wykryto niebezpieczne bakterie. Sanepid zaapelował do wszystkich mieszkańców o zachowanie ostrożności oraz niespożywanie, ani nieużywanie wody z kranu do przygotowywania posiłków. Służby pracują nad przywróceniem prawidłowej jakości skażonej wody.

Pilne oświadczenie sanepidu

Sanepid w Pruszkowie wydał w piątek 8 września pilne oświadczenie do wszystkich mieszkańców Otrębus i Kań. Zaapelowano w nim o niespożywanie wody z kranów oraz nieużywanie jej również do przygotowywania posiłków. Służby zaznaczają jednak, że woda może być wykorzystywana do prac domowych, np. mycia podłóg.

Oświadczenie obowiązuje do odwołania. Wszystkiemu winne są bardzo niebezpieczne dla zdrowia bakterie, które wykryto w wodzie.

Po sromotnej klęsce z Albanią, Lewy ma kolejną zgryzotę. Plotki o Annie nie ustają

Niebezpieczne bakterie wykryte w wodzie

Jak się okazało, w wodzie z wodociągu publicznego wykryto bakterie grupy coli oraz Enterokoki (paciorkowce kałowe). Są one niebezpieczne dla ludzkiego organizmu, a spożycie takiej skażonej wody w niemal każdym przypadku grozi zatruciem. 

Mieszkańcy regionów, w których wykryto bakterię, nie pozostali jednak bez wody. Jest ona dostarczana poprzez beczkowozy, a przegotowana nadaje się do spożycia. Służby cały czas pracują nad przywróceniem właściwej jakości wody. Pobrano próbki do badań, których wyniki poznamy 13 września w środę.

Mieszkańcy inny miejscowości w pow. pruszkowskim mogą być spokojni

Cysterny z wodą zostały ustawione przy ul. Piaseckiego 2 w Otrębusach i w rejonie przystanku WKD Kanie Helenowskie. Lokalne władze zaopatrują mieszkańców w dobrej jakości wodę. 

Jak informuje Brwinowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, problem występuje jedynie w Kaniach i Otrębusach, dlatego mieszkańcy innych okolicznych miejscowości w powiecie pruszkowskim mogą być spokojni. Poinformowano również o trwających pracach nad płukaniem sieci, aby wyeliminować niechciane bakterie. Kiedy wyniki badań będą znane, wszyscy mieszkańcy zostaną natychmiast poinformowani o bieżącym stanie jakości wody.