Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ruszyły masowe kontrole Polaków. Będą sprawdzać ważną rzecz
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 15.02.2024 11:37

Ruszyły masowe kontrole Polaków. Będą sprawdzać ważną rzecz

drzwi pukanie mężczyzna
Iberion

Gminy rozpoczęły masową kontrolę szamb. Kontrolerzy do końca sierpnia mają sprawdzać m.in. to, czy Polacy prawidłowo wywożą nieczystości. Już w kwietni pojawią się pierwsze raporty. Straż Miejska może wystawić wysoki mandat, jeśli nie przedstawisz odpowiednich dokumentów. Jak przygotować się do kontroli?

Ruszają masowe kontrole w polskich domach

Wszystko za sprawą nowelizacji Prawa Wodnego, którą Sejm przyjął w 2022 r. Wprowadza ona usprawnienie systemu oczyszczania ścieków komunalnych za sprawą monitorowania i kontrolowania indywidualnych systemów oczyszczania ścieków

Zgodnie z szacunkami, kontroli może spodziewać się nawet 10 mln Polaków, którzy nie są podłączeni do sieci kanalizacyjnej.

ZOBACZ TAKŻE: Ruszyły kontrole w całej Polsce, wszystko przez nowe prawo. Kary są surowe

Zmarł podczas rezonansu. Żona domaga się sprawiedliwości

Masowa kontrola szamb. Kontrole w domach milionów Polaków

Przepisy określone w Prawie Wodnym mówią jasno. Gmina od ubiegłego roku ma obowiązek ewidencji i monitorowania zarządzania ściekami przez swoich mieszkańców. W związku z tym aż do sierpnia należy spodziewać się wizyty kontrolerów ze Straży Miejskiej

Co będą sprawdzać? Przede wszystkim stan szamba, ale także rachunki za wywóz nieczystości. Jeśli mieszkańcy nie wykażą dokumentów, bądź rachunki nie będą zgadzać się z ilością osób zamieszkujących dany dom, przewidziany jest wysoki mandat

W przypadku odmowy okazania dokumentów gminie, lub wykazania nieprawidłowości grzywna może wynosić od 500 do nawet 5 tys. zł. Jeszcze więcej mogą zapłacić osoby, które mają możliwość przyłączenia się do kanalizacji miejskiej, jednak tego nie robią.

Straż Miejska prowadzi kontrolę szamb. Co sprawdzają?

Warto zaznaczyć, że każda gmina ustala swój zakres kontroli. Zgodnie z przepisami wymaga ona stosownego potwierdzenia od właścicieli domów. 

Rachunki muszą przede wszystkim wykazywać regularność wywozu ścieków. Obowiązujące przepisy głoszą, że właściciele i użytkownicy szamb muszą opróżniać je z częstotliwością uniemożliwiającą ich przepełnienie, oraz nie rzadziej niż na kwartał. W przypadku posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków konieczne jest usuwanie osadów zgodnie z wytycznymi dotyczącymi eksploatacji.

Źródło: o2.pl