Goniec.pl

DIMITAR DILKOFF/AFP/East News, Screen Twitter/Expat in Kyiv

Rosjanie zaskoczeni życiem w Ukrainie. Mieszkanka ujawniła reakcję żołnierzy

10 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Putinowska propaganda od lat wpaja Rosjanom, że Ukraina to zacofany kraj. Jedna z kobiet ujawniła, że żołnierze rosyjscy byli wyjątkowo zdziwieni, gdy zobaczyli, że mieszkańcy zaatakowanego państwa żyją w lepszych warunkach niż oni. Zszokowały ich domy, wyposażenie i jedzenie.

Wojna w Ukrainie trwa już 46 dni. Wojska rosyjskie wycofują się na wschodnie tereny państwa, a doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz wskazał, że rozpoczął się pierwszy etap ofensywy na Donbas. Jego zdaniem szykują się zacięte walki, ponieważ wróg będzie atakował równocześnie z północy i południa.

Domy z cegły, technologia i przysmaki. Rosjanie w szoku

Zdaniem Rosjan Ukraina to biedne państwo, które utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa. Kreml przekonuje, że "specjalna operacja wojskowa" była podyktowana nie tylko zagrożeniem, jakie stanowi sąsiad, lecz także chęcią wyciągnięcia go z nędzy i zacofania.

Rosyjscy żołnierze nie kryli więc zdumienia, gdy wkroczyli do ukraińskich miast i wsi. Na Twitterze pojawiło się nagranie, na którym mieszkańcy Ukrainy opowiadają o reakcji rosyjskich mundurowych.

Jedna z kobiet wskazała, że Rosjanie byli zaskoczeni trzema rzeczami. Mundurowi nie mogli uwierzyć że wszystkie ukraińskie domy są zbudowane z cegieł. Nie byli w stanie pojąć, jak to możliwe, że na każdym biurku stoją laptopy, a w kuchni - słoiki z Nutellą.

- Oni mają wszystkie domy z cegieł, laptopy i Nutellę w każdym domu - to nie może być - mówiła, cytując słowa zaskoczonych Rosjan.

Zacofana Rosja? Żołnierze wysyłali kurierem hulajnogi elektryczne

Ich zdumienie wynikało z faktu, że wielu mieszkańców zaatakowanego państwa żyje w znacznie lepszych warunkach niż oni. O tym, że żołnierze zmagają się z dużymi niedoborami w życiu codziennym, może świadczyć fakt, że wysyłali kurierem ogromne paczki, w których umieścili przedmioty ukradzione z ukraińskich domów.

Rosjanie zabierali m.in. hulajnogi elektryczne, akumulatory samochodowe, a nawet butelki z alkoholem. Firma kurierska CDEK, która dostarczała paczki, postanowiła ukrócić te praktyki i już nie przyjmuje paczek, jeśli nadawca nie ma paragonu lub nie potrafi w inny sposób udowodnić pochodzenia towarów.

W Rosji w dalszym ciągu wiele regionów jest bardzo zacofanych. Z szacunków wynika, że nawet 20 proc. gospodarstw domowych w całym kraju nie ma dostępu do bieżącej wody.

Sankcje, które Zachód nakłada na Rosję z powodu wojny w Ukrainie, mogą sprawiać, że kraj zostanie odizolowany. Iwona Wiśniewska z Ośrodka Studiów Wschodnich przewiduje, że restrykcje sprawią, że Rosja będzie "coraz bardziej zacofana technologicznie".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, onet.pl, businessinsider.pl, money.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Czytaj więcej >

Wiadomości

Funkcjonariusze kontrolowali auto, gdy zajrzeli do środka, zdębieli. Od razu zatrzymali kierowcę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Donald Tusk opublikował nowy film i rozpętał potężną burzę. Politycy PiS podnieśli lament
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]