Goniec.pl
Piotr Molecki/East News

Piotr Molecki/East News

Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej

10 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie upamiętniające ofiary. Na krótkim materiale wideo Andrzej Duda mówi, że gdy "zamyka oczy, to widzi trumny Pary Prezydenckiej w Sali Kolumnowej". Wspomina także reakcje społeczeństwa na tragedię, do której doszło 10 kwietnia 2010 r.

W dniu kolejnej rocznicy katastrofy smoleńskiej Andrzej Duda pojawił się na Wawelu, aby złożyć wieniec przed sarkofagiem Lecha i Marii Kaczyńskich. Uczestniczył także we mszy, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Facebook/ Serhij Hajdaj

Donbas: Rosjanie ostrzelali cysternę z kwasem azotowym. Lokalne władze wydały jasny komunikat

CZYTAJ DALEJ

Spot o katastrofie smoleńskiej. Andrzej Duda wspomina parę prezydencką i reakcje społeczeństwa

W niedzielę Kancelaria Prezydenta opublikowała materiał wideo z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Na niespełna 50-sekundowym filmiku głos zabiera Andrzej Duda.

- Kiedy zamknę oczy, to widzę trumny Pary Prezydenckiej w Sali Kolumnowej - mówi prezydent. - Wciąż widzę tych ludzi, którzy przychodzili wtedy, żeby Ich pożegnać, żeby oddać Im hołd, żeby Im podziękować za tą wierną służbę ojczyźnie - dodał. Nagranie zawiera archiwalne ujęcia sprzed Pałacu Prezydenckiego, gdzie przybyły tłumy Polaków poruszone śmiercią Lecha i Marii Kaczyńskich.

Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Kontrowersje wokół syren alarmowych

Dziś w całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary tragedii smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska, najwyżsi dowódcy i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

EAST NEWS

Małżeństwo Lecha i Marii Kaczyńskich. Bliski współpracownik prezydenta ujawnił szczegóły

CZYTAJ DALEJ

W wielu polskich miastach o godz. 8:41 (godzina katastrofy) zawyły syreny alarmowe, aby upamiętnić wydarzenia sprzed 12 lat. Dzień przed rocznicą pomysł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) krytykowali samorządowcy, którzy wskazywali, że uchodźcom z Ukrainy dźwięk syren kojarzy się z alarmami przeciwlotniczymi.

Rząd przekonywał, że osoby uciekające przed wojną otrzymają specjalną wiadomość SMS. W komunikacie wytłumaczono, z jakiego powodu syreny zawyją w niedzielny poranek.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, podobnie jak wielu innych przedstawicieli władzy samorządowej, apelował, aby nie uruchamiać syren. Jednak decyzja w tym zakresie należała do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła. Ostatecznie w stolicy rozbrzmiał sygnał upamiętniający ofiary smoleńskie.

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w stolicy rozpoczęły się od mszy o godz. 8:00. W planach są pokazy filmów i koncertów, a na godz. 21:00 zaplanowano wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Szczegóły plan wydarzeń w Warszawie można znaleźć tutaj.

Świat nie był obojętny na śmierć Lecha Kaczyńskiego i jego żony, kondolencje płynęły zewsząd

Świat po katastrofie smoleńskiej nie milczał. Dziś niewielu pamięta, co zrobił Łukaszenka

Świat nie był obojętny na śmierć Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej oraz reszty polityków, urzędników oraz załogi prezydenckiego samolotu TU-154M. Oto, jak na katastrofę smoleńską zareagowali najważniejsi politycy na świecie. Niektóre z gestów chwytają za gardło. fot. MIREK NOWORYTA/East News; TOPSHOTS/AFP PHOTO / Saul LOEB; AFP PHOTO / CLARA ACHARD; EyePress News/Shutterstock

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Flickr/Kris

Wiadomości

Strzały podczas policyjnej interwencji w Warszawie. Służy apelują o pomoc, wydano list gończy

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Ewakuacja szkoły w Głogoczowie. Ponad 400 uczniów i nauczycieli musiało pilnie opuścić budynek

Czytaj więcej >
Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Wiadomości

Zaskakująca decyzja prezydenta ws. Antoniego Macierewicza. Były szef MON otrzyma Order Orła Białego

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Pomorskie: 17-letni motorowerzysta potrącił psa i uderzył w drzewo. Nastolatek poniósł śmierć na miejscu

Czytaj więcej >
Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Wiadomości

Longinówka: Dwaj spadochroniarze runęli na ziemię. Jeden z nich nie żyje, drugi jest w ciężkim stanie

Czytaj więcej >
Przedszkolanki nie mogły powstrzymać się od rasistowskich uwag na temat dziecka. Wszystko nagrało się na telefonie jednej z matek; Źródło: Pixabay/FeeLoona

Wiadomości

Rasistowskie uwagi warszawskich przedszkolanek. Kobiety nie wiedziały, że wszystko się nagrywa

Czytaj więcej >