Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Rosja stawia warunki zakończenia wojny. Jest reakcja Kijowa
Irmina Jach
Irmina Jach 27.05.2023 14:39

Rosja stawia warunki zakończenia wojny. Jest reakcja Kijowa

Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin
kremlin.ru CARL COURT/AFP/East News

Rosja postanowiła nowe warunki zakończenia wojny. Kreml żąda m.in. przyznania językowi rosyjskiemu statusu języka państwowego w Ukrainie, odrzucenia pomocy krajów zachodnich, a także odmówienia przez Ukrainę przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej. Jest reakcja Kijowa.

Rosja stawia warunki zakończenia wojny

Podstawowym żądaniem Rosjan jest rezygnacja Ukraińców ze wsparcia oferowanego przez kraje Zachodu. Ukraina miałaby także uznać "nowe realia terytorialne", nie przystępując jednocześnie do NATO i do Unii Europejskiej. Język rosyjski miałby natomiast stać się językiem państwowym w Ukrainie - to żądanie pojawiło się po raz pierwszy.

- Państwowy status języka rosyjskiego musi być zapisany na poziomie legislacyjnym - zauważa portal "The Moscow Times". To jednak nie wszystkie oczekiwania Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy.

Nekrolog Alaksandra Łukaszenki obiega sieć. Klub się tłumaczy

MSZ Rosji domaga się, by Ukraina "przestrzegała podstawowych praw człowieka"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej domaga się, by Ukraina "przestrzegała podstawowych praw człowieka". Kreml zmienił także zdanie w sprawie przystąpienia Ukrainy, która w czerwcu 2022 roku oficjalnie zyskała status kandydata, do Unii Europejskiej. 

-  UE nie jest blokiem wojskowo-politycznym, w przeciwieństwie do NATO, dlatego zawsze mówiliśmy i ja zawsze to podkreślałem, że nasze stanowisko tutaj jest spójne, zrozumiałe, nie mamy nic przeciwko temu - mówił wówczas Władimir Putin.

Jest reakcja Kijowa

- Żądania Rosji przekazane przez ministerstwo spraw zagranicznych FR raczej potwierdzają prawną i faktyczną nieudolność rosyjskiego przywództwa. Tylko warunki Ukrainy są realistyczne - skomentował za pośrednictwem Twittera  doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. 

Polityk przypomniał również warunki Kijowa. Są to: "natychmiastowe wycofanie wszystkich wojsk z suwerennego terytorium Ukrainy. Ostateczne uznanie rozpadu ZSRR i pełnej suwerenności krajów postsowieckich. Ekstradycja zbrodniarzy wojennych i autorów wojny. Ustalenie strefy demilitaryzacji (strefy buforowej) na terytorium Federacji Rosyjskiej. Redukcja broni ofensywnej (pocisków rakietowych o zwiększonym zasięgu). Międzynarodowa konferencja w celu zorganizowania kontroli nad arsenałem nuklearnym Federacji Rosyjskiej. Prawnie ustalony program płatności reparacyjnych, w tym dobrowolne zrzeczenie się rosyjskich aktywów przejętych w innych krajach na rzecz Ukrainy". Ukraińskie władze kolejny raz podkreśliły, że jedynym warunkiem zakończenia wojny jest wycofanie się wojsk rosyjskich z Ukrainy ze wszystkich okupowanych przez Rosję terytoriów.