Goniec.pl > Życie > Rewolucja w urzędach, sprawy załatwisz nawet w sobotę. Nowe przepisy już obowiązują
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.11.2023 13:37

Rewolucja w urzędach, sprawy załatwisz nawet w sobotę. Nowe przepisy już obowiązują

urząd ludzie
(zdj. wykadrowane) ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

Wielkie zmiany dotyczące urzędów właśnie weszły w życie. Zarządzenie premiera zmienia godziny pracy instytucji w całej Polsce, a czasem powoduje nawet to, iż urzędnicy pojawią się w pracy w sobotę. Wyjaśniamy, co dokładnie ulega zmianie. To trzeba wiedzieć.

Nowe przepisy zmienią pracę polskich urzędów, obowiązują od 17 listopada

Urzędy od lat znajdują się na czarnej liście Polaków, którzy wprost mówią o tym, że osoba pracująca ma problem, by załatwić coś w instytucjach poza godzinami swojej pracy. W życie weszły zmiany, które mają odmienić ten stan rzeczy.

17 listopada zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące działania urzędów. W życie weszło bowiem zarządzenie Prezesa Rady Ministrów z 26 października 2023 r. Jego treść nie zostawia możliwości urzędom, które dotychczas nie starały się petentom ułatwić życia.

Tragiczny wypadek pod Kutnem. Nie żyje młoda kobieta, policja apeluje do świadków

Urzędy będą musiały być otwarte w sobotę

Rozporządzenie premiera reguluje godziny otwarcia urzędów w całej Polsce, ale także to, w jakie dni Polacy mogą pojawić się przed urzędnikiem. W szczególnych wypadkach obowiązkiem będzie bowiem otwarcie instytucji nawet w sobotę.

ZOBACZ: Nowy zakaz zmieni Boże Narodzenie? To mogą być takie ostatnie święta

- W przypadku wyznaczenia dla danego urzędu przez Prezesa Rady Ministrów dnia wolnego od pracy podlegającego odpracowaniu na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej dyrektor generalny urzędu wyznacza dniem, w którym wykonuje się pracę w zamian za dzień wolny, sobotę przypadającą w tym samym okresie rozliczeniowym co wyznaczony dzień wolny lub w następnym okresie rozliczeniowym - przeczytać można w zarządzeniu, które mocno wpłynie na to, jak pracować będą urzędy. Co to dokładnie oznacza?

Nie tylko soboty, urzędy będą musiały być otwarte dłużej

Urzędy będą musiały zostać otwarte na petentów w sobotę w przypadku, gdy święto wolne od pracy przypadnie w środku tygodnia. To ogromna zmienia, która wywoła zadowolenie u wielu osób. To jednak nie wszystko. Polacy będą zadowoleni, słysząc, iż z dniem 17 listopada obowiązkiem staje się to, by urzędy chociaż raz w tygodniu otwarte były aż do godziny 18. 

ZOBACZ: Zmiany w prawie spadkowym już od 4 listopada. Niektórzy stracą prawo do dziedziczenia

Tutaj również nowe przepisy nie pozostawiają możliwości lawirowania i unikania nowego obowiązku przez urzędników. - W urzędach, w których są wykonywane zadania związane z obsługą interesantów, dyrektor generalny urzędu ustala czas pracy urzędu, w tym rozkład czasu pracy członków korpusu służby cywilnej, w taki sposób, aby co najmniej w jednym dniu tygodnia zadania te były wykonywane między godziną 8.00 a godziną 18.00 - czytamy w treści zarządzenia.

Źródło: fakt.pl

Tagi: Wiadomości