Rewolucja w branży pogrzebowej. Porozmawiasz ze zmarłym bliskim
Pogrzeby, tak jak wiele innych gałęzi życia, muszą dostosowywać się do zmieniających się realiów. Przedsiębiorstwa pogrzebowe chętnie czerpią z trendów technologicznych, wprowadzając coraz ciekawsze rozwiązania. Ostatnio, także w Polsce, dużo mówi się o wirtualnych "rozmowach" ze zmarłymi członkami rodziny.
Ekologiczne pogrzeby podbijają świat
Branża pogrzebowa w ostatnich latach przechodzi gwałtowną rewolucję. W wielu krajach wprowadzono już pogrzeby ekologiczne, obejmujące m.in. łąki pamięci i kompostowanie zwłok. Niektóre osoby postrzegają to jako mityczny "powrót do ziemi".
Pierwsze miejsca ekologicznych pochówków powstały także w Polsce. W Poznaniu założono Las Pamięci. Zmarłych grzebie się tam w biodegradowalnych urnach. Na próżno szukać tam krzyży i innych oznaczeń. Na podobny pomysł wpadły władze Łodzi.
Przykre wieści dla seniorów. Chodzi o czerwcowe emeryturyPłyta winylowa zamiast pogrzebu?
Zdecydowanie najciekawszą formą nowoczesnego pochówku jest zmiana prochów w płytę winylową. Jason Leach, założyciel firmy And Vinyl, która świadczy taką usługę, dźwięk jest doskonałym "nośnikiem pamięci" o zmarłym bliskim. Winyl tworzy się w ten sam sposób, co klasyczny odpowiednik. Prochy dodaje się do materiału składowego.
Oczywiście, że wpływa to na jakość dźwięku, to coś, czego się unika w normalnym procesie tłoczenia. Ale te szumy i trzaski, które usłyszycie podczas odtwarzania to... oni — tłumaczy Jason Leach.
Stworzona w ten sposób płyta winylowa może zawierać ulubiony utwór zmarłego, a także historie w formie audio, nagrane jeszcze za jego życia.
ZOBACZ TAKŻE: Nadciąga Kristi. IMGW wydał pilne ostrzeżenia
Sztuczna inteligencja "ożywi" zmarłych bliskich
Branża pogrzebowa stara się wykorzystać również sztuczną inteligencję. Od jakiegoś czasu możemy obserwować, jak instytucje "ożywiają" postaci historyczne. Muzeum POLIN przywróciło w ten sposób głos ocalałej z Holocaustu Stelli Fidelseid. Jej historii można wysłuchać na przystankach autobusowych znajdujących się na terenie dawnego getta.
Żeby stworzyć podobny materiał na własny użytek, trzeba zadbać o zarejestrowanie odpowiedniej ilości nagrań wideo i audio za życia bliskiej osoby. Jeśli będzie ich wystarczająco dużo, sztuczna inteligencja będzie w stanie sprawić, żeby denat wygłosił własną mowę pogrzebową czy opowiedział o swoim życiu. Rozwiązanie nie jest obecnie w powszechnym użytku, ale można podejrzewać, że za kilkanaście lat stanie się stałym punktem pogrzebów.