Goniec.pl
NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Pszczel o Putinie i jego otoczeniu: "Żyją w oderwaniu od rzeczywistości"

8 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Robert Pszczel, dyplomata i były szef biura informacyjnego NATO w Moskwie, uważa, że "ludzie Putina dalej żyją w oderwaniu od rzeczywistości i próbują to narzucić reszcie społeczeństwa". Ekspert wskazuje, że kluczowy będzie moment, w którym Rosjanie poznają prawdę o wojnie w Ukrainie. W trakcie rozmowy na antenie RMF FM wskazał, co musi się stać, aby poparcie dla inwazji zaczęło spadać.

Dyplomata nawiązał także do brutalnych ataków na ludność cywilną, do których doszło m.in. w Buczy czy Hostomelu. - Jak mówimy o rosyjskich zbrodniach wojennych, to widać, że mają one charakter systemowy. Wiadomo już do czego mogą się posunąć Rosjanie na terenach, które zajmują - podkreślił. Jego zdaniem "wobec tej wojny nie można być neutralnym".

AFP/EAST NEWS

Perfidne działania rosyjskiej propagandy. W kierunku Polski padły haniebne oskarżenia

CZYTAJ DALEJ

Pszczel: "Celem tej barbarzyńskiej inwazji jest niszczenie państwa ukraińskiego"

Wojna w Ukrainie trwa już 43 dni. Od kilku dni rosyjskie wojska wycofują się z centralnym regionów państwa i są przerzucane na wschód. O powodach tej nowej strategii mówił Robert Pszczel, dyplomata i były szef biura informacyjnego NATO w Moskwie, w programie "Rozmowa w południe" na antenie RMF FM.

- Obiektywna ocena tej sytuacji jest taka, że te cele, które chcieli zrealizować na początku, przede wszystkim zajęcie Kijowa, nie zostały zrealizowane - przyznał. Jego zdaniem Rosjanie powinni pogodzić się z porażką pierwotną planu.

Mimo przerzucania wojsk ekspert uważa, że cel inwazji pozostał ten sam. - Celem tej barbarzyńskiej inwazji jest niszczenie państwa ukraińskiego jako takiego, a głównym celem operacyjnym jest zniszczenie sił zbrojnych oraz przywództwa - stwierdził dyplomata.

Dyplomata o otoczeniu Putina: "oderwani od rzeczywistości"

Robert Pszczel był pytany, jakie są szanse, że wojna w Ukrainie zamieni się w wieloletni konflikt i czy Zachód wróci do współpracy z Rosją. Jego zdaniem "zawsze istnieje" takie ryzyko, ponieważ "pokusa drzemie w różnych kręgach". Jednak w opinii dyplomaty jest co coraz trudniejsze z każdym kolejnym dniem wojny, ponieważ "opinia publiczna jest krok dalej od decydentów i opinia publiczna będzie wymuszać pewne kroki".

Facebook/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine - zdjęcie ilustracyjne

B. szef ukraińskiego MSW: Rosjanie trenowali strzelanie na cywilach

CZYTAJ DALEJ

Ekspert zaznaczył, że na ten moment obywatele Rosji nie wiedzą, co tak naprawdę dzieje się w Ukrainie. Jego zdaniem ma to związek z działaniami współpracowników prezydenta Rosji. - Ludzie z otoczenia Putina dalej żyją w oderwaniu od rzeczywistości i próbują to narzucić reszcie społeczeństwa - tłumaczył.

Dyplomata uważa, że dla całej operacji ważny będzie moment, w którym zwykli Rosjanie dowiedzą się, jaki jest jej faktyczny przebieg. - Kluczowym jest, kiedy ta wojna dojdzie do zwykłych Rosjan. Ona już dochodzi na płaszczyźnie gospodarczej, bo brakuje na przykład cukru - wskazał.

W opinii specjalisty są szanse, że sytuacja w Rosji zmieni się na niekorzyść rządzących na Kremlu, gdy na wojnę zostanie wysłanych więcej poborowych. Robert Pszczel tłumaczył, że jeśli zaczną ginąć w Ukrainie, to poparcie dla inwazji i samego Władimira Putina spadnie. - Zwykli obywatele nie przejmują się tak bardzo losem żołnierzy na kontraktach - podkreślił.

W trakcie rozmowy dyplomata był także pytany o ocenę reakcji NATO na wydarzenia w Ukrainie. Jego zdaniem "można i należy zrobić więcej". Jednak wskazał, że "są pewne realia polityczne, choć one też ulegają pewnej ewolucji". - Zarówno dostawy broni i sprzętu muszą być kontynuowane w sposób zdecydowany. To jest wyścig z czasem - przekonywał.

Władimir Putin przed laty mówił o sobie

Tajemnice Putina wyszły na jaw. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości, niewiele osób wiedziało

- Można mnie uznać za udany produkt patriotycznego wychowania człowieka radzieckiego - mówił przed laty Władimira Putin. Archiwalne wypowiedzi prezydenta Rosji na swój własny temat rzucają światło nie tylko na pełną sukcesów zaskakującą karierę byłego agenta FSB, ale również na jego postawę jako polityka i agresora.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: RMF FM, goniec.pl

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.glinka@goniec.pl

Podobne artykuły

Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Pilne spotkanie kierownictwa PiS. W Sejmie huczy od plotek

Czytaj więcej >

Wiadomości

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku. Seniorzy dostaną więcej niż się spodziewali

Czytaj więcej >
Policja w Radomiu, Środowiskowo-Lekarskie WOPR

Wiadomości

Tragiczny finał poszukiwań. Zaginiony 21-letni Filip z Radomia nie żyje

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki w Sejmie otoczony kordonem ochrony

Wiadomości

Mateusz Morawiecki ochraniany przez kordon funkcjonariuszy. Dziennikarze nie mieli szans

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie z Radosławem Sikorskim, w tle duże pieniądze i pomówienie

Wiadomości

Jarosław Kaczyński przegrał w sądzie z Radosławem Sikorskim. Zasądzono ogromne zadośćuczynienie

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News, Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Jerzy Owsiak nie przebierał w słowach. Ostro zaatakował Jarosława Kaczyńskiego

Czytaj więcej >