Goniec.pl
Freepik

Freepik

"Przecieki maturalne 2022", "Mamy arkusze CKE". Eksperci ostrzegają maturzystów przed oszustami

4 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Specjaliści ostrzegają tegorocznych maturzystów przed podejrzanymi komunikatami w sieci. Tytuły zawierające frazy: "Przecieki", "zobacz, co będzie na maturze", "mamy arkusze CKE" mogą zawierać bardzo niebezpieczną zawartość. Co roku pojawiają się one tuż przed maturą, sugerując maturzystom, że doszło do wycieku arkuszy maturalnych CKE, oferując dostęp za opłatą. W związku z wysypem takich treści, eksperci biją na alarm.

Każdego roku, tuż przed maturą, w sieci można znaleźć wiele niebezpiecznych treści, sugerujących, że doszło do wycieku arkuszy maturalnych z baz CKE. W zdecydowanej większości są to bezczelne próby oszustwa, a przede wszystkim naciągnięcia zadających.

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska spadła w Indeksie Wolności Prasy. Najgorszy wynik w historii

CZYTAJ DALEJ

Warto zaznaczyć, że tegoroczna matura rozpocznie się w środę 4 maja. Już o godzinie 9.00 maturzyści zasiądą do rozwiazywania pierwszego arkusza przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Jak można się spodziewać, tuż przed egzaminem dojrzałości w internecie można znaleźć ogrom niesprawdzonych materiałów, sugerujących, że cześć arkuszy maturalnych trafiła do sieci.

Eksperci biją na alarm

Jak podkreślają specjaliści, tytuły takie jak: "Wyciekły arkusze maturalne", czy "mamy arkusze CKE" jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu to jawne przykłady oszustwa.

Warto podkreślić, że tuż przed maturami nie brakuje stron, które oferują rzekome aktualne arkusze CKE. Eksperci apelują do wszystkich abiturientów, by ci uważali na podobnego rodzaju treści.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że nerwy, a także gigantyczny stres to optymalne środowisko dla internetowych oszustów. Żerują oni na desperacji niektórych osób, chcących ułatwić sobie zdanie najważniejszego egzaminu w życiu.

Każdego roku polscy eksperci otrzymują ogrom informacji o fałszywych arkuszach i próbach naciągnięcia zadających albo sami trafiają na nie w sieci.

"Wyciekły arkusze CKE. Mamy odpowiedzi". Jak działają internetowi oszuści?

W tego typu działaniach schemat jest zawsze ten sam i nie jest on zbyt skomplikowany. Oszuści chcą, aby zapłacić im za "przecieki" na przykład poprzez wysłanie SMS-a o specjalnej treści. W zamian mamy otrzymać właściwy arkusz maturalny.

Piotr Molecki/East News

Mateusz Morawiecki nie ma wątpliwości. Rosja zapłaci odszkodowania za zerwanie kontraktu gazowego

CZYTAJ DALEJ

Zazwyczaj są to arkusze z poprzednich lat, albo mieszanka zadań maturalnych, które zostały dopracowane za pomocą specjalnych programów graficznych, by sugerowały, że są one tymi właściwymi.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że fałszywe arkusze egzaminacyjne proponowane w sieci przed maturą to nic innego jak próba wyłudzania pieniędzy.

Osoby z branży telekomunikacyjno-informatycznej przestrzegają, że nawet jeden SMS może nas wpędzić w poważne tarapaty. Użytkownik, który zapłacił jednorazowo za daną "usługę", może zostać wpisany na płatną listę, a opłaty mogą być ściąganie regularnie. Nie jest tajemnicą, że wyłudzone w ten sposób kwoty mogą być naprawdę okazałe.

Matura 2022. Kiedy egzaminy?

Warto nadmienić, że tegoroczna matura rozpoczyna się w środę, 4 maja. Uczniowie w całej Polsce zasiądą o godz. 9 do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. 5 maja, w czwartek, również o godz. 9 rozpocznie się matura podstawowa z matematyki.

W piątek 6 maja przewidziany jest na egzaminy z języków nowożytnych. O godz. 9 rozpocznie się matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie, którzy zdecydują się na egzamin z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego na poziomie podstawowym, zasiądą do jego pisania o godz. 14.

W poniedziałek 9 maja rozpoczną się matury na poziomie rozszerzonym i potrwają do 23 maja. Z kolei egzaminy ustne dla uczniów, którzy wyrazili chęć wzięcia w nich udziału, odbędą się między 18 a 20 maja.

Finalne wyniki matur zarówno z poziomu podstawowego, jak również rozszerzonego, zostaną przedstawione 5 lipca 2022 r. o godzinie 8.30.

Władimir Putin o wojnie i terroryzmie. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Tak o wojnie i terroryzmie mówił Władimir Putin. Jego słowa dziś brzmią jak ponury żart

Archiwalne słowa Władimira Putina na temat wojny i terroryzmu rzucają zupełnie nowe światło na jego obecne zachowania. Część słów prezydenta Rosji wydaje się wręcz groteskowa w odniesieniu do wojny w Ukrainie. - Rosja nie prowadzi rozmów z terrorystami, lecz likwiduje ich - mówił w lutym 2004 r. Władimira Putin. Sprawdź, jak wypowiadał się na ten temat. fot. ALEXEY NIKOLSKY/AFP/East News

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kontrowersyjne słowa papieża Franciszka o działaniach Putina. "Być może skłoniło go do tego szczekanie NATO pod drzwiami"

  • Zmasowany atak na ukraińskie miasta. Rosjanie ostrzelali Lwów, eksplozje słychać na południu Kijowa

  • Matura matematyka 2022 odpowiedzi. Rozwiązania zadań maturalnych


Źródło: Interia.pl / Goniec.plPiotr DutkaAutor

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: pdutka1997@gmail.com

Podobne artykuły

KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News/slaska.policja.gov.pl

Wiadomości

Kuzyn Jacka Jaworka zdradził, co mogło doprowadzić do tragedii w Borowcach. "Na początku żyli jak w sielance"

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Policja Lubelska

Wiadomości

Lubartów. Chciał przeskoczyć przez szlaban. Cały internet się śmieje, a policja szuka "akrobaty"

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Jarosław Kaczyński ma zaskakującą propozycję. Chce zmienić sposób liczenia głosów

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę? Ekspert zdradza jeden kluczowy moment

Czytaj więcej >
fot. Facebook / Ochotnicza Straż Pożarna Bełżec I

Wiadomości

24-latek i 17-latek nie żyją. Zginęli w wypadku na prostej drodze

Czytaj więcej >
fot. Facebook/ Rybnik i okolice-Informacje drogowe 24H

Wiadomości

Zwiększał prędkość i nie hamował. Dziwny wypadek w Rybniku. Mąż usiłował zabić żonę?

Czytaj więcej >