Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > "Przecieki maturalne 2022", "Mamy arkusze CKE". Eksperci ostrzegają maturzystów przed oszustami
Piotr Dutka
Piotr Dutka 04.05.2022 08:46

"Przecieki maturalne 2022", "Mamy arkusze CKE". Eksperci ostrzegają maturzystów przed oszustami

Freepik
Freepik

Specjaliści ostrzegają tegorocznych maturzystów przed podejrzanymi komunikatami w sieci. Tytuły zawierające frazy: "Przecieki", "zobacz, co będzie na maturze", "mamy arkusze CKE" mogą zawierać bardzo niebezpieczną zawartość. Co roku pojawiają się one tuż przed maturą, sugerując maturzystom, że doszło do wycieku arkuszy maturalnych CKE, oferując dostęp za opłatą. W związku z wysypem takich treści, eksperci biją na alarm.

Każdego roku, tuż przed maturą, w sieci można znaleźć wiele niebezpiecznych treści, sugerujących, że doszło do wycieku arkuszy maturalnych z baz CKE. W zdecydowanej większości są to bezczelne próby oszustwa, a przede wszystkim naciągnięcia zadających.

Warto zaznaczyć, że tegoroczna matura rozpocznie się w środę 4 maja. Już o godzinie 9.00 maturzyści zasiądą do rozwiazywania pierwszego arkusza przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Jak można się spodziewać, tuż przed egzaminem dojrzałości w internecie można znaleźć ogrom niesprawdzonych materiałów, sugerujących, że cześć arkuszy maturalnych trafiła do sieci.

Eksperci biją na alarm

Jak podkreślają specjaliści, tytuły takie jak: "Wyciekły arkusze maturalne", czy "mamy arkusze CKE" jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu to jawne przykłady oszustwa.

Warto podkreślić, że tuż przed maturami nie brakuje stron, które oferują rzekome aktualne arkusze CKE. Eksperci apelują do wszystkich abiturientów, by ci uważali na podobnego rodzaju treści.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że nerwy, a także gigantyczny stres to optymalne środowisko dla internetowych oszustów. Żerują oni na desperacji niektórych osób, chcących ułatwić sobie zdanie najważniejszego egzaminu w życiu.

Każdego roku polscy eksperci otrzymują ogrom informacji o fałszywych arkuszach i próbach naciągnięcia zadających albo sami trafiają na nie w sieci.

"Wyciekły arkusze CKE. Mamy odpowiedzi". Jak działają internetowi oszuści?

W tego typu działaniach schemat jest zawsze ten sam i nie jest on zbyt skomplikowany. Oszuści chcą, aby zapłacić im za "przecieki" na przykład poprzez wysłanie SMS-a o specjalnej treści. W zamian mamy otrzymać właściwy arkusz maturalny.

Zazwyczaj są to arkusze z poprzednich lat, albo mieszanka zadań maturalnych, które zostały dopracowane za pomocą specjalnych programów graficznych, by sugerowały, że są one tymi właściwymi.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że fałszywe arkusze egzaminacyjne proponowane w sieci przed maturą to nic innego jak próba wyłudzania pieniędzy.

Osoby z branży telekomunikacyjno-informatycznej przestrzegają, że nawet jeden SMS może nas wpędzić w poważne tarapaty. Użytkownik, który zapłacił jednorazowo za daną "usługę", może zostać wpisany na płatną listę, a opłaty mogą być ściąganie regularnie. Nie jest tajemnicą, że wyłudzone w ten sposób kwoty mogą być naprawdę okazałe.

Matura 2022. Kiedy egzaminy?

Warto nadmienić, że tegoroczna matura rozpoczyna się w środę, 4 maja. Uczniowie w całej Polsce zasiądą o godz. 9 do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. 5 maja, w czwartek, również o godz. 9 rozpocznie się matura podstawowa z matematyki.

W piątek 6 maja przewidziany jest na egzaminy z języków nowożytnych. O godz. 9 rozpocznie się matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie, którzy zdecydują się na egzamin z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego na poziomie podstawowym, zasiądą do jego pisania o godz. 14.

W poniedziałek 9 maja rozpoczną się matury na poziomie rozszerzonym i potrwają do 23 maja. Z kolei egzaminy ustne dla uczniów, którzy wyrazili chęć wzięcia w nich udziału, odbędą się między 18 a 20 maja.

Finalne wyniki matur zarówno z poziomu podstawowego, jak również rozszerzonego, zostaną przedstawione 5 lipca 2022 r. o godzinie 8.30.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia.pl / Goniec.pl