Goniec.pl

Freepik

"Przecieki maturalne 2022", "Mamy arkusze CKE". Eksperci ostrzegają maturzystów przed oszustami

4 Maja 2022

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Specjaliści ostrzegają tegorocznych maturzystów przed podejrzanymi komunikatami w sieci. Tytuły zawierające frazy: "Przecieki", "zobacz, co będzie na maturze", "mamy arkusze CKE" mogą zawierać bardzo niebezpieczną zawartość. Co roku pojawiają się one tuż przed maturą, sugerując maturzystom, że doszło do wycieku arkuszy maturalnych CKE, oferując dostęp za opłatą. W związku z wysypem takich treści, eksperci biją na alarm.

Każdego roku, tuż przed maturą, w sieci można znaleźć wiele niebezpiecznych treści, sugerujących, że doszło do wycieku arkuszy maturalnych z baz CKE. W zdecydowanej większości są to bezczelne próby oszustwa, a przede wszystkim naciągnięcia zadających.

Warto zaznaczyć, że tegoroczna matura rozpocznie się w środę 4 maja. Już o godzinie 9.00 maturzyści zasiądą do rozwiazywania pierwszego arkusza przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Jak można się spodziewać, tuż przed egzaminem dojrzałości w internecie można znaleźć ogrom niesprawdzonych materiałów, sugerujących, że cześć arkuszy maturalnych trafiła do sieci.

Eksperci biją na alarm

Jak podkreślają specjaliści, tytuły takie jak: "Wyciekły arkusze maturalne", czy "mamy arkusze CKE" jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu to jawne przykłady oszustwa.

Warto podkreślić, że tuż przed maturami nie brakuje stron, które oferują rzekome aktualne arkusze CKE. Eksperci apelują do wszystkich abiturientów, by ci uważali na podobnego rodzaju treści.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że nerwy, a także gigantyczny stres to optymalne środowisko dla internetowych oszustów. Żerują oni na desperacji niektórych osób, chcących ułatwić sobie zdanie najważniejszego egzaminu w życiu.

Każdego roku polscy eksperci otrzymują ogrom informacji o fałszywych arkuszach i próbach naciągnięcia zadających albo sami trafiają na nie w sieci.

"Wyciekły arkusze CKE. Mamy odpowiedzi". Jak działają internetowi oszuści?

W tego typu działaniach schemat jest zawsze ten sam i nie jest on zbyt skomplikowany. Oszuści chcą, aby zapłacić im za "przecieki" na przykład poprzez wysłanie SMS-a o specjalnej treści. W zamian mamy otrzymać właściwy arkusz maturalny.

Zazwyczaj są to arkusze z poprzednich lat, albo mieszanka zadań maturalnych, które zostały dopracowane za pomocą specjalnych programów graficznych, by sugerowały, że są one tymi właściwymi.

Nie ulega żadnej wątpliwości, że fałszywe arkusze egzaminacyjne proponowane w sieci przed maturą to nic innego jak próba wyłudzania pieniędzy.

Osoby z branży telekomunikacyjno-informatycznej przestrzegają, że nawet jeden SMS może nas wpędzić w poważne tarapaty. Użytkownik, który zapłacił jednorazowo za daną "usługę", może zostać wpisany na płatną listę, a opłaty mogą być ściąganie regularnie. Nie jest tajemnicą, że wyłudzone w ten sposób kwoty mogą być naprawdę okazałe.

Matura 2022. Kiedy egzaminy?

Warto nadmienić, że tegoroczna matura rozpoczyna się w środę, 4 maja. Uczniowie w całej Polsce zasiądą o godz. 9 do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. 5 maja, w czwartek, również o godz. 9 rozpocznie się matura podstawowa z matematyki.

W piątek 6 maja przewidziany jest na egzaminy z języków nowożytnych. O godz. 9 rozpocznie się matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie, którzy zdecydują się na egzamin z języka francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego na poziomie podstawowym, zasiądą do jego pisania o godz. 14.

W poniedziałek 9 maja rozpoczną się matury na poziomie rozszerzonym i potrwają do 23 maja. Z kolei egzaminy ustne dla uczniów, którzy wyrazili chęć wzięcia w nich udziału, odbędą się między 18 a 20 maja.

Finalne wyniki matur zarówno z poziomu podstawowego, jak również rozszerzonego, zostaną przedstawione 5 lipca 2022 r. o godzinie 8.30.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Kontrowersyjne słowa papieża Franciszka o działaniach Putina. "Być może skłoniło go do tego szczekanie NATO pod drzwiami"

  • Zmasowany atak na ukraińskie miasta. Rosjanie ostrzelali Lwów, eksplozje słychać na południu Kijowa

  • Matura matematyka 2022 odpowiedzi. Rozwiązania zadań maturalnych

Źródło: Interia.pl / Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Mazowieckie: 3-letni chłopczyk wypadł z okna. Został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka, senatorka oraz matka Grzegorza Damięckiego. Odeszła w wieku 85 lat
Czytaj więcej >

Polska

Lech Wałęsa dba o formę. Internauci zwrócili jednak uwagę na jeden niepokojący szczegół
Czytaj więcej >

Polska

Dantejskie sceny w centrum Rzeszowa. Troje obywateli Kazachstanu bezlitośnie pobiło Polaka, służby w akcji
Czytaj więcej >

Polska

Podkarpacie: niebezpieczny incydent na stacji Orlen. Ewakuowano 17 osób
Czytaj więcej >

Wiadomości

Raport KRS-u w sprawie Kamilka z Częstochowy. Smutna prawda wyszła na jaw
Czytaj więcej >
Piotr Dutka

Motoryzacją interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie musclecary również powodują u mnie szybsze bicie serca.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

"Przygotuj się na ewentualne podtopienia". Pilny alert RCB
Czytaj więcej >
Polska

Agnieszka Kamińska

Wyciek gazu na stacji paliw. Mogło dojść do wybuchu, mieszkańcy ewakuowani
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Dramatyczna akcja służb na Mazurach. Mężczyzna wyskoczył z łódki na jeziorze i nie wypłynął
Czytaj więcej >