Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Przechodzisz na emeryturę? Od kwietnia świadczenia będą niższe
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 27.03.2023 17:48

Przechodzisz na emeryturę? Od kwietnia świadczenia będą niższe

GUS zmienił tablice trwania życia.
Marek BAZAK/East News

Średnia długość życia seniorów w Polsce się wydłuża - tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Choć informacja ta jest niezwykle pozytywna, to znacząco wpływa na wysokość przyznawanej emerytury. W związku z aktualizacją tablic trwania życia od kwietnia świadczenia dla świeżo upieczonych emerytów będą niższe od tych, których można się było spodziewać rok wcześniej. 

Emerytury. GUS publikuje nowe tablice trwania życia

Według danych opublikowanych przez GUS 60-latek w Polsce może się spodziewać jeszcze średnio 254. miesięcy życia. W poprzednim roku wskaźnik ten wynosił 238 miesięcy. Z kolei 65-latek ma mieć przed sobą jeszcze średnio 210 miesięcy życia wobec 196, które wyliczono rok temu. Informacje zawarte są w zaktualizowanej tablicy życia, która stanowi wykładnik do przyznawania osobom przechodzącym na emeryturę świadczeń. 

Zgodnie z przyjętymi zapisami, im średnia długość życia seniora w rzeczonej tabeli się wydłuża, tym przyznane świadczenie będzie proporcjonalnie niższe. Jak przekazali przedstawiciele GUS-u, nowe tablice będą podstawą do przyznania emerytur na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia br. do 31 marca następnego roku kalendarzowego. 

- Zgodnie z oczekiwaniami, z powodu spadku nadmiarowej liczby zgonów średnia oczekiwana długość życia wydłużyła się o 15,4 mies. dla 60-latków i 13,8 mies. dla 65-latków - komentował w mediach społecznościowych Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski.

Teściowa za wszelką cenę chciała zniszczyć jej ślub. Niemożliwe, co zaproponowała

Tablice życia wpływają na wysokość emerytur

Jak tłumaczył ekspert rynku emerytalnego, Oskar Sobolewski, wspomniane tablice są potrzebne do wyliczenia wysokości świadczenia, co oznacza, iż osoby, które będą przechodziły na emeryturę od 1 kwietnia tego roku do 31 marca roku przyszłego ZUS uwzględni - niekorzystne dla tych osób - obecne tablice. 

Według wyliczeń przekazanych przez Łukasza Kozłowskiego nowe tablice sprawią, iż emerytury będą niższe - w zależności od wieku emeryta - o ok. 6-6,6%. Jednocześnie obaj eksperci zwracają uwagę, iż choć tendencja wzrostu długości życia jest wzrostowa, to daleko jej do poziomu sprzed pandemii COVID-19, kiedy wskaźniki były zdecydowanie wyższe. 

Pandemia zmieniła tablice życia

- Mimo wydłużenia trwania życia, wciąż nie wróciliśmy do poziomów przedpandemicznych. W 2019 r. średnie dalsze trwanie życia 60-latka wynosiło 261,5 mies., a w 2022 r. – 254,3 mies. - komentował Łukasz Kozłowski.

Wysoka umieralność, spowodowana pandemią przyczyniła się do tego, iż tablice życia najkorzystniejsze były w 2022 r. Wtedy też średnia długość życia dla 60-latka wynosiła kolejne 240 miesięcy a dla 65-latka zaledwie 196 miesięcy. Każda osoba, która przechodziła w tym czasie na emeryturę, miała uwzględnione korzystne dla niej wskaźniki. Dziś sytuacja ta się zmieniła. 

Jak podkreślił Oskar Sobolewski, nowe tablice GUS-u dotyczące dalszej średniej trwania życia pokazują, iż Polacy żyją dłużej, jednak w jego przekonaniu nie ma szans, by powrócić do tak wysokich wskaźników, z jakimi mieliśmy do czynienia przed wybuchem pandemii. 

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Źródło: tt/Łukasz Kozłowski/Oskar Sobolewski/stat.gov.pl/wp.pl