Warunki meteorologiczne w danym miejscu i czasie nazywane są pogodą. Do jej określenia wykorzystuje się takie informacje jak ciśnienie atmosferyczne, temperatura powietrza, wilgotność, prędkość oraz kierunek wiatru, zachmurzenie i rodzaj chmur, rodzaj i wielkość opadów i osadów atmosferycznych, czy występowanie zjawisk atmosferycznych takich, jak np. burze i nasłonecznienie.
Zjawiskami pogodowymi zajmuje się nauka, zwana meteorologią, a przewidywaniem pogody synoptyka. Do zbierania danych na temat pogody służą stacje meteorologiczne, które w Polsce obsługiwane są przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Już od tysiące lat temu ludzie pragnęli nauczyć się przewidywania pogody. Jedną z takich osób był Arystoteles, który około 340 p.n.e. opisał zjawiska pogodowe w swej pracy pt. „Meteorologica”. W czasach starożytnych przy określaniu pogody sugerowano się lokalnymi obserwacjami, jak np. kolor słońca, który w przypadku barwy czerwonej oznaczać miał, że następnego dnia będzie ładna pogoda. Wynalezienie telegrafu w 1837 roku niosło za sobą możliwość zbierania danych pogodowych z różnych miejsc jednocześnie. Pionierami prognoz pogody byli Francis Beafort oraz Robert FitzRoy. Ich praca była regularnie wyśmiewana w prasie, w przeciwieństwie do środowisk naukowych.
Podczas przeglądania prognozy pogody oprócz takich informacji jak temperatura, wiatr, czy opady, często natknąć można się na stwierdzenie, iż biomet jest korzystny lub niekorzystny. Ale czym jest biomet?
Biometeorologia jest nauką, zajmującą się wpływem warunków atmosferycznych na żywe organizmy. Niektóre warunki atmosferyczne odbierane mogą być bardzo indywidualnie, np. wiele osób będzie czuło zastrzyk energii spowodowany słonecznym dniem, jednak znajdą się także osoby, które wolą bardziej stonowaną pogodą. Rzecz w tym, aby pogoda przybrała jeden, konkretny stan. Są jednak czynniki pogodowe, które na większość osób będą działać źle. Doskonałym przykładem są skoki ciśnienia atmosferycznego w ciągu dnia. Wpływa to niekorzystnie szczególnie na osoby mające problemy z ciśnieniem, lub krążeniem.
W Polsce warunki pogodowe są dość zróżnicowane i zmienne za sprawą położenia w strefie klimatu umiarkowanego. Lato w Polsce potrafi być naprawdę upalne, choć średnia temperatura zwykle utrzymuje się w przedziale od 20 do 25 stopni. Dlatego, choć Polska nie jest krajem tropikalnym, to wciąż można tu zaplanować udane wakacje w pełnym słońcu, jednak nierzadko również z dodatkiem deszczu.
Najcieplejszym miesiącem w Polsce zwykle jest lipiec, za to zimą w Polsce potrafi być naprawdę chłodno, a temperatura często bywa ujemna. Niemniej, wciąż nie jest tu tak zimno jak w krajach północnych. Wiosny i jesienie w Polsce są chyba najbardziej zróżnicowane, ponieważ jedne dni mogą być ciepłe i słonecznie, a inne zaś bardzo deszczowe, wietrzne i chłodne. W tym okresie zdarzają się także opady śniegu.
Pokaż więcej
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla przeważającego obszaru Polski. Alarmy dotyczą trzech potencjalnie niebezpiecznych zjawisk, z którymi w najbliższych godzinach będą musieli się zmierzyć mieszkańcy niemalże całego kraju. Jednym z nich jest wiatr, który w porywach osiągnie nawet 150 km/h.
W Polsce możemy właśnie doświadczyć pierwszych zapowiedzi zimy. Mróz i śnieg rozgościły się w większości kraju, jednak synoptycy zauważają, że już niedługo czeka nas kolejna zmiana w pogodzie. Czy zimowa aura utrzyma się aż do świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku? Odpowiedź może zaskoczyć.
Wygląda na to, że zima rozgościła się w Polsce na dobre. W ciągu najbliższych 48 godzin biały puch spadnie niemal w całym kraju. Do tego możemy spodziewać się porywistego wiatru i sporego ochłodzenia. W Warszawie natomiast już rozpoczęto akcję pod kryptonimem “Gamma”.
Wygląda na to, że pochmurna i deszczowa aura, która unosi się nad Polską od dłuższego czasu, niedługo ustąpi. W zamian za to czeka nas prawdziwy powiew zimy. Według najnowszych prognoz możemy się spodziewać śniegu i porywistego wiatru.
Pytanie o to, jakie będą tegoroczne święta Bożego Narodzenia, towarzyszy nam już od kilku tygodni. Jak się okazuje, zaktualizowane prognozy na grudzień wskazują na zupełnie inną pogodę, niż się spodziewaliśmy. Wiele osób będzie zawiedzionych najnowszymi przewidywaniami ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Pogoda w Polsce znów daje się we znaki. Weekend przyniósł opady deszczu, a także przelotnie deszczu ze śniegiem. Do naszego kraju dotarły fronty atmosferyczne, które niosą ze sobą bardzo silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia, te regiony będą najbardziej zagrożone przejściem żywiołu. Według prognoz, w najbliższych dniach porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze.
Do świąt Bożego Narodzenia zostało niewiele ponad miesiąc, dlatego coraz więcej Polaków zastanawia się, jaka pogoda czeka nas w tym szczególnym okresie. Na przeciw wychodzą im synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy właśnie przygotowali prognozy na najbliższe tygodnie.
Pogoda w Polsce już w najbliższych godzinach stworzy niebezpieczne warunki. Zacznie się za chwilę od silnego wiatru, synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed silnym wiatrem na północy i południu kraju. To jednak nie wszystko, możliwe są nawet burze. Mieszkańcy tych regionów Polski powinni zachować szczególną ostrożność.
Niespodziewanie czeka nas “zimowe” załamanie pogody. Z najnowszych prognoz wynika, że już niedługo odczujemy prawdziwy powiew zimy, a w znacznej części kraju możliwe są nawet burze śnieżne. Mieszkańcy tych regionów Polski powinni zachować szczególną ostrożność, zacznie się już za chwilę.
Najnowsze prognozy pogody mogą napawać niepokojem. Synoptycy przewidują, że do Europy może dotrzeć silna wichura z porywami wiatru znacznie powyżej 100 km/h. W Polsce porywy najprawdopodobniej nie będą aż tak silne. Nadchodzące dni zapowiadają się jednak śnieżnie. Eksperci prognozują prawdziwy atak zimy. Padła data.
Synoptycy biją na alarm. Z najnowszych prognoz wynika, że już wkrótce w Polsce mają pojawić się burze śnieżne. Z analiz ekspertów wynika, że spodziewane są paraliże na drogach oraz lotniskach. Zdradzamy, kiedy oraz w których częściach kraju można spodziewać się najsilniejszych opadów.
Jakiej pogody spodziewać się podczas tegorocznych świąt? Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali właśnie najnowsze prognozy długoterminowe na nadchodzące miesiące, w tym okres Bożego Narodzenia. Wielu Polaków z całą pewnością będzie musiało wziąć je pod uwagę, snując świąteczne plany. Pogoda mocno zaskoczy.
Zbliża się zaskakujący zwrot w pogodzie. Już za chwilę w wielu regionach Polski może zrobić się biało, ale również niebezpiecznie, zwłaszcza na drogach. Synoptycy nie mają wątpliwości co do tego, że pierwszy atak zimy może doprowadzić do paraliżu na drogach, mieszkańcy tych obszarów kraju powinni zachować szczególną ostrożność już w środę.
Pogoda cały czas zmienia się jak w kalejdoskopie. Ostatnie dni przyniosły nam znaczne ochłodzenie i spadek temperatur. W niektórych regionach wciąż występują poranna przymrozki. Jak się okazuje, już niebawem aura znów może się diametralnie zmienić. Synoptycy przewidują powrót do przyjemnych temperatur. Tego dnia nawet do 15 stopni Celsjusza.
11 listopada w kilku miejscach Polski spadł śnieg. Internauci w dzień Święta Niepodległości podzielili się zaskakującymi zdjęciami białego puchu. Ujemna temperatura i duża ilość wilgoci w powietrzu poskutkowały w poniedziałek opadami śniegu w wielu rejonach kraju. Zdjęcia można zobaczyć na końcu artykułu.
Osobom uczestniczącym 11 listopada w marszach czy innych wydarzeniach na świeżym powietrzu zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla części Polski. Sytuacja powtórzy się także w nocy z poniedziałku na wtorek, niebezpiecznie będzie zwłaszcza na drogach.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi. W najbliższych godzinach w wielu regionach Polski kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność. Żółte alarmy obowiązują od samego rana.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej właśnie przedstawił najnowszą prognozę pogody na zimę i pierwszy miesiąc wiosny. Wynika z niej, że w najbliższych tygodniach czeka nas spore zaskoczenie, zmiana będzie odczuwalna w wielu regionach Polski. Odejście od normy wieloletniej będzie możliwe aż do marca 2025 roku.
Choć do Bożego Narodzenia zostało jeszcze kilka trochę czasu, to wielu Polaków już wybiega myślami do magicznego okresu świąt i zastanawia się, czy wreszcie doczekamy się wtedy białego puchu za oknem. Naprzeciw wychodzą im synoptycy, którzy przygotowali długoterminowe prognozy pogody na grudzień.
Antycyklon Zayyan, który znajduje się obecnie nad Polską, coraz mocniej wpływa na pogodę. Według ekspertów uciążliwy wyż przyniesie w najbliższych dniach bardzo kiepskie warunki atmosferyczne. Uważać muszą przede wszystkim kierowcy.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. W najbliższych godzinach mieszkańcy niemalże całej Polski powinni zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po drogach. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 20 w czwartek, 7 listopada, a wszystko wskazuje na to, że niedługo potem zostaną ponownie wydane. Oto prognoza pogody na najbliższe dni.
Niektórzy już wyczekują pojawienia się pierwszych opadów śniegu w Polsce, inni woleliby w ogóle nie mieć z nim do czynienia. Okazuje się, że miłośnicy białego puchu będą musieli jeszcze trochę poczekać. W najbliższym czasie lepiej nie wyciągać nart, jednak biało może zrobić się nieco szybciej, niż się spodziewaliśmy.
Choć do kalendarzowej zimy zostało nam jeszcze kilka tygodni, to eksperci już prześcigają się z prognozami na temat tego, jaka będzie pogoda w tym okresie. Przewidywana pokazują pewien niepokojący trend i wszystko wskazuje na to, że wielu Polaków będzie zaskoczonych.
Agnieszka Cegielska to jedna z najpopularniejszych prezenterek pogody w Polsce. Okazuje się jednak, że ostatnio gwiazda TVN postanowiła odmienić swoje życie i podjęła ważną decyzję. Co z jej dalszą pracą w telewizji?
Wygląda na to, że pogoda wciągu najbliższych godzin będzie dla Polaków bardzo uciążliwa. IMGW wydało w tej sprawie pilne ostrzeżenia. Nieciekawie malują się również kolejne dni, a szczególnie druga połowa listopada, kiedy to do Polski powrócą deszcze.
Najnowsza prognoza pogody dla Polski nie pozostawia żadnych złudzeń – w najbliższych dniach czeka nas spore ochłodzenie. Do kraju dotarło już zimne powietrze, które spowoduje, że temperatura spadnie do dawno nie widzianych wskazań. Już najbliższej nocy będą miejsca, gdzie odczujemy nawet dwucyfrowy mróz.
W pogodzie ponownie zrobi się niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla wielu mieszkańców Polski. Warto poważnie przemyśleć spacer w najbliższych godzinach, potencjalnie groźnie będzie aż do wieczora. Alarmy zostały wydane dla obszaru trzech województw.
Czy to koniec złotej polskiej jesieni? Patrząc na najnowsze prognozy pogody można stwierdzić, że w kraju już niedługo zapanuje prawdziwie zimowa aura. Wszystko za sprawą napływającego z północnego zachodu powietrza arktycznego. IMGW zapowiada spadek temperatur do nawet -6 st. C oraz miejscowe opady deszczu i śniegu.