Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Alert RCB w związku z wichurami wysłany do tysięcy osób. Treść nie pozostawia wątpliwości
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 27.05.2022 09:50

Alert RCB w związku z wichurami wysłany do tysięcy osób. Treść nie pozostawia wątpliwości

RCB wysyła pilne SMS-y z ostrzeżeniem, silny wiatr zagraża tysiącom Polaków
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER; RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła do Polaków SMS-a z pilnym ostrzeżeniem. Powodem są prognozowane wichury, podmuchy mogą osiągać nawet blisko 100 km/h. - Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - czytamy w alercie. RCB opublikowało poradnik, warto się z nim zapoznać.

Piątek 27 maja przyniesie ze sobą wyjątkowo niebezpieczną aurę. W niebezpieczeństwie znajdą się nie tylko ludzie, ale również przedmioty. RCB zaczęło wysyłać specjalne SMS-y z alertem.

- Uwaga! Dziś (27.05) silny wiatr, miejscami burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr - przeczytają na swoich telefonach niektórzy.

Szczególni narażeni na niebezpieczne sytuacje są mieszkańcy dwóch województw. Wszyscy jednak powinni zapoznać się z krótkim poradnikiem RCB dotyczącym tego, jak przygotować się do wichur.

RCB wysyła alert do mieszkańców dwóch województw. Powodem silny wiatr

Meteorolodzy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że przez cały piątek w połowie kraju będzie wiał silny wiatr. Od godziny 9 obowiązują ostrzeżenia II stopnia przed silnym wiatrem nad wybrzeżem. To tam będzie najbardziej niebezpiecznie.

IMGW przewiduje, że w tym regionie średnia prędkość wiatru będzie wynosić aż 50 km/h. W porywach podmuchy osiągną nawet 95 km/h. RCB w związku z prognozą pogody obfitującą w silny wiatr i możliwe burze ostrzega.

Specjalny SMS z alertem został wysłany do mieszkańców oraz osób przebywających w województwach: zachodniopomorskim (powiaty: białogardzki, goleniowski, gryficki, kamieński, kołobrzeski, Koszalin, koszaliński, łobeski, policki, sławieński, Szczecin, świdwiński, Świnoujście) oraz pomorskim (powiaty: lęborski, pucki, Słupsk, słupski, wejherowski).

RCB wysyła specjalnego SMS-a, trafi do konkretnych osób, będzie niebezpiecznie
RCB wysyła specjalnego SMS-a, trafi do konkretnych osób, będzie niebezpiecznie

Źródło: rcb.gov

Nadchodzą wichury, lepiej się przygotuj

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przy okazji informacji o wysłaniu alertu publikuje krótki poradnik. Nie należy zapominać o bezpieczeństwie swoim, ale także innych. Kluczowe jest zabezpieczenie rzeczy, które może porwać wichura.

Co radzi RCB? Oto lista najważniejszych zasad, które zagwarantują bezpieczeństwo tobie i twoim najbliższym. Pamiętajcie, aby:

  • usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,

  • przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami,

  • zamknąć okna i drzwi,

  • pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,

  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,

  • nie zatrzymywać się pod drzewami,

  • zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,

  • przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,

  • uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: RCB, goniec.pl