Goniec.pl > Wiadomości > Pracodawcy otrzymają 1800 złotych na seniora. Wypłaty pieniędzy ruszą już na początku roku
Piotr Dutka
Piotr Dutka 11.10.2022 09:17

Pracodawcy otrzymają 1800 złotych na seniora. Wypłaty pieniędzy ruszą już na początku roku

Iberion
Iberion

Praca zamiast emerytury to pomysł rządu na niezwykle ciężką sytuację seniorów w naszym kraju. Takie rozwiązania są wspierane przez specjalne zapisy zawarte w ustawie o aktywizacji zawodowej, która ma zacząć obowiązywać 1 stycznia 2023 roku. Jeden z nich gwarantuje 1800 zł comiesięcznego wsparcia dla przedsiębiorstw, które zatrudnią seniorów w wieku emerytalnym.

W chwili obecnej sytuacja polskich seniorów nie rysuje się w kolorowych barwach. Galopująca inflacja, a także wszechobecne podwyżki cen podstawowych artykułów, jak również energii dobijają wiele domowych budżetów. Ten niezwykle niekorzystny czas jest dobijający właśnie dla osób starszych, które w większości przypadków nie podejmują się żadnej pracy i muszą egzystować, pobierając niezwykle niskie świadczenia.

Polski rząd chce walczyć z niekorzystnymi trendami, jednak w zdecydowanej większości przypadków dolewa oliwy do ognia, pogarszając bieżącą sytuację milionów Polaków. Praca, zamiast emerytury ma być ciekawą, a także korzystną alternatywą, ale przede wszystkim skutecznym rozwiązaniem na trudne czasy.

Jak się okazuje, polskie przedsiębiorstwa dostaną dofinansowanie w wysokości nawet 1800 zł miesięcznie – 50 procent płacy minimalnej w drugiej połowie 2023 roku - za zatrudnienie osób, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie zdecydowały się na zakończenie aktywności zawodowej. Jest jednak kilka podstawowych warunków.

Dopłaty do zatrudnienia seniorów. Nawet 1800 złotych dla pracodawców

Takie rozwiązanie zostało wpisane do projektu ustaw o aktywizacji zawodowej. W wyżej wspomnianych przepisach znalazło się także miejsce dla takich "pomysłów" jak 7000 zł za stworzenie zdalnego stanowiska pracy w miejscowościach zagrożonych marginalizacją, a także 900 zł za zatrudnienie rodzica na pół etatu.

Mocną kartą przetargową, która zachęci przedsiębiorców do zatrudniania osób w wieku emerytalnym, ma być finansowanie części pobieranych przez nich wynagrodzeń. Na papierze wygląda niezwykle korzystnie, a nowe przepisy mówią o połowie płacy minimalnej, która w pierwszym półroczu 2023 wynosić będzie 3490 zł, a w drugim wzrośnie do 3600 zł.

W praktyce oznacza to, że pracodawcy będą mogli otrzymać od polskiego rządu wsparcie w wysokości 1800 złotych.

Ma być ono wypłacane przez kolejne 24 miesiące ze specjalnym zastrzeżeniem, że po tym czasie pracodawca musi zatrudniać seniora jeszcze przez minimum kolejne 12 miesięcy.

Warto podkreślić, że projekt dopłat za zatrudnienie seniora będzie przysługiwać tylko w przypadku osób bezrobotnych, które osiągnęły wiek emerytalny, aczkolwiek nie zdecydowały się na zwrócenie się do ZUS o wypłatę świadczeń.

Oznacza to, że dodatkowych pieniędzy nie otrzyma przedsiębiorstwo, które zatrudni seniora chcącego dorobić do otrzymywanej emerytury.

Warto podkreślić, że przepisy zawarte w projekcie ustawy o aktywizacji zawodowej to realizacji zobowiązania przyjętego przez rząd w Krajowym Planie Odbudowy. W praktyce efektywny wiek emerytalny ma zostać podniesiony, a Polacy nawet pomimo zyskiwania prawa do emerytury mają nie przechodzić na świadczenie od ZUS, tylko dalej pracować.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Radiozet.pl / Goniec.pl