Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pozornie zwykłe 5 zł może być warte nawet 100 razy więcej. Lepiej przeszukać portfel i skarbonkę
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 03.07.2022 21:36

Pozornie zwykłe 5 zł może być warte nawet 100 razy więcej. Lepiej przeszukać portfel i skarbonkę

moneta-5-zl
YouTube.com Zakapior PRL

Niektóre monety są warte więcej niż mogłoby się wydawać. Pięciozłotówka warta jest nawet 500 zł? To możliwe. Chodzi o egzemplarz, który wytworzono w Polsce ponad 38 milionów razy. Ważne jednak, by był w części zniszczony.

Chodzi o tzw. destrukt - monetę, która podczas wyrabiania zyskała inny kształt lub wygląd niż standardowy. Takich monet może być w obiegu całkiem sporo.

Za tę pięciozłotówkę można dostać nawet 100 razy więcej! To niesamowity egzemplarz, bo... błędny

Mogłoby się wydawać, że siedząca w naszym portfelu niepozorna, brzydka pięciozłotówka będzie miała wartość 5 zł. Okazuje się jednak, że niektóre monety tego nominału warte są nawet 100 razy więcej. Dlaczego?

Wartość kolekcjonerska niektórych monet jest bardzo ceniona. Dla numizmatyka liczy się wiele czynników, które sprawiają, że egzemplarz może mieć dużą wartość - rok wypuszczenia do obiegu, liczba podobnych monet, ich wygląd, a nawet okoliczności wypuszczenia danej partii.

W tym wypadku chodzi o monetę 5 zł z 2018 roku. W tamtym czasie wypuszczono ich ponad 38 milionów, żeby każdy Polak w teorii mógł choć jedną z nich znaleźć w swoim portfelu. Minęły lata, część z tych pięciozłotówek uległa zagubieniu lub zniszczeniu, ale w obiegu pojawiają się wciąż takie, które kuszą kolekcjonerów.

Chodzi przede wszystkim o tzw. destrukty, czyli monety, które nie wyglądają tak, jak zaplanowano - zostały np. źle wybite, ale i tak znalazły się w obiegu (zapewne przez pomyłkę).

Przykład takiej monety podał na Youtube użytkownik Zakapior PRL. Wskazał, że destrukty zawsze mogą być więcej warte. Trzeba przyjrzeć się monetom przechowywanym w skarbonkach, bo ich kolekcjonerska wartość będzie bardzo wysoka.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl

Tagi: moneta