Goniec.pl > Polska > Gdańsk: Wysiadł z tramwaju wprost pod koła rozpędzonego auta. Policja opublikowała drastyczne wideo
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 03.07.2022 14:34

Gdańsk: Wysiadł z tramwaju wprost pod koła rozpędzonego auta. Policja opublikowała drastyczne wideo

Gdańsk: Wysiadł z tramwaju wprost pod koła rozpędzonego auta. Policja opublikowała drastyczne wideo
Youtube/ KOMENDA MIEJSKA POLICJI GDAŃSK

Pomorska policja opublikowała w sieci drastyczne wideo ku przestrodze. Funkcjonariusze zrelacjonowali groźny wypadek, do jakiego doszło na jednej z gdańskich ulic pod koniec czerwca. Wysiadający z tramwaju mężczyzna został wówczas potrącony przez nadjeżdżający z dużą prędkością samochód. Poszkodowany trafił do szpitala, a kierującej autem kobiecie odebrano prawo jazdy.

Nagranie zamieszczone przez pomorską policję w internecie jest wystarczającym dowodem na to, że wychodząc z domu, trzeba mieć oczy dookoła głowy, a siadając za kierownicą, należy wykazać się także znajomością przepisów i dbałością o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

O tych podstawowych zasadach zapomniała niestety 29-latka, która jadąc ulicą Oliwską w Gdańsku, spowodowała niebezpieczny wypadek z udziałem pieszego. Teraz kobieta ma poważne problemy, ale i tak może mówić o szczęściu, bo mężczyzna, którego potrąciła, żyje.

Samochód potrącił wysiadającego z tramwaju mężczyznę

Niepokojąca sytuacja miała miejsce 20 czerwca tuż przed godziną 21:00 w pobliżu przystanku komunikacji miejskiej. Przy jednej z wiat właśnie zatrzymał się tramwaj, z którego wysiadł pasażer. W tym samym czasie prawym pasem ruchu ulicy Oliwskiej pędziła osobowa toyota.

Jak relacjonują funkcjonariusze z pomorskiej komendy, podczas próby omijania wagonu, kierująca pojazdem 29-letnia kobieta nie zastosowała się do obowiązku zatrzymania pojazdu, by zapewnić pieszym swobodne dojścia do chodnika i potrąciła wysiadającego mężczyznę.

Zdarzenie uchwyciła umieszczona w tramwaju kamera, która zarejestrowała drastyczny przebieg wypadku. Na wideo widać, że poszkodowanych mogło być więcej, bo dwie osoby w ostatniej chwili zdążyły się cofnąć do pojazdu. Mężczyzna, który zetknął się z maską auta, wystrzelił zaś w powietrze i spadł na ziemię dopiero kilka metrów dalej.

Policja publikuje nagranie ku przestrodze

Poszkodowany trafił do szpitala, a sprawczyni zdarzenia znalazła się w rękach policji. Funkcjonariusze przebadali kobietę na obecność alkoholu - była trzeźwa.

- W związku z rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującej toyotą - podali mundurowi.

Bez względu na to, czy przyczyną wypadku był pośpiech, zbyt szybka jazda, brak ostrożności czy też wyobraźni, zachowania 29-latki nie da się usprawiedliwić. Z tego powodu pomorska policja zdecydowała się na opublikowanie szokującego wideo, licząc na to, że dla niektórych będzie ono przestrogą.

Przy okazji przypomniano również, że kierujący pojazdem jest prawnie zobowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku.

Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl