Porozumienie w PG Silesia podpisane. Wiadomo, co to oznacza dla górników
W Katowicach podpisano porozumienie dotyczące zabezpieczenia pracowników PG Silesia. Decyzja ta zapadła po kilku godzinach rozmów w ramach Trójstronnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Udział w negocjacjach wziął m.in. minister energii Miłosz Motyka, a ustalenia mają chronić zatrudnionych w największej prywatnej kopalni węgla w Polsce.
- Porozumienie w PG Silesia po wielogodzinnych negocjacjach
- Gwarancje pracy i dzierżawa kopalni w nowym porozumieniu
- Koniec protestu górników w PG Silesia i osiągnięty kompromis
Porozumienie w PG Silesia po wielogodzinnych negocjacjach
Porozumienie podpisano w poniedziałek po południu, a jego stronami są strona społeczna reprezentowana przez związki zawodowe, strona rządowa z udziałem ministra Motyki, właściciel PG Silesia spółka Bumech oraz zarządca sądowy kopalni. Spotkanie poprzedzające podpisanie trwało kilka godzin i dotyczyło zapewnienia bezpieczeństwa socjalnego dla pracowników w razie problemów finansowych spółki.
Dokument przewiduje gwarancje alokacji pracowników do innych zakładów w razie upadłości lub likwidacji kopalni. Jednocześnie Bumech zadeklarował dalszą działalność kopalni w ramach dzierżawy jej majątku, co daje szansę na zachowanie miejsc pracy.

Gwarancje pracy i dzierżawa kopalni w nowym porozumieniu
Górnicy domagali się od rządu Donalda Tuska gwarancji zatrudnienia w innych kopalniach w przypadku likwidacji lub upadłości PG Silesia. Żądali także nowelizacji ustawy górniczej, tak aby objęła osłonami socjalnymi również pracowników prywatnej kopalni w Czechowicach-Dziedzicach. Kluczowe było dla nich szybkie skierowanie zmian do Sejmu i ich uchwalenie w możliwie krótkim terminie.
Zgodnie z porozumieniem ustawa górnicza zostanie znowelizowana, tak aby objąć osłonami także pracowników prywatnej PG Silesia. Bumech potwierdził utrzymanie oferty dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa i przejęcia wszystkich zatrudnionych na zasadzie art. 23 Kodeksu pracy.
Zarządca sądowy zobowiązał się, że nie będzie składał wypowiedzeń umów o pracę, chyba że dzierżawa nie dojdzie do skutku.
Strona rządowa zapowiedziała, że do 28 lutego 2026 roku podejmie działania legislacyjne, które w przypadku upadłości kopalni umożliwią objęcie pracowników pracujących pod ziemią i w zakładzie przeróbczym odpowiednimi świadczeniami i alokacją, o ile zostaną spełnione warunki ustawy górniczej obowiązującej od 1 stycznia 2026 roku.
Koniec protestu górników w PG Silesia i osiągnięty kompromis
Strona związkowa zobowiązała się do zakończenia prowadzonej od 22 grudnia akcji protestacyjnej, w której wzięło udział ok. 20 pracowników zeszłych pod ziemię w kopalni. Związkowcy zadeklarowali, że nie będą podejmować podobnych działań do czasu finalizacji umowy dzierżawy.
– Dla nas dialog jest nie hasłem, a liczę, że to pokazaliśmy praktyką, która prowadzi do skutecznego kompromisu dla dobra ludzi – podkreślił minister energii Miłosz Motyka zaraz po podpisaniu porozumienia.
Przewodniczący Solidarności w PG Silesia Grzegorz Babij zaznaczył, że porozumienie to kompromis bez zwycięzców, który pozwala górnikom wyjechać na powierzchnię.
– Dzisiaj po tej konferencji udamy się do Czechowic, weźmiemy to porozumienie, zjedziemy do górników i to oni ocenią, czy to tak naprawdę ich zadowala. Nie mogę określić, czy już dzisiaj wyjadą. My zaakceptowaliśmy treść tego porozumienia, ale decyzja będzie należała do nich – stwierdził przewodniczący Solidarności w PG Silesia Grzegorz Babij.
PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach to największa prywatna kopalnia węgla w Polsce, której udział w krajowym rynku w 2022 r. wynosił około 3% w produkcji węgla energetycznego i 2,3% w produkcji węgla kamiennego łącznie.
