Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Polacy masowo je wykupują. Ofert przybywa każdego tygodnia
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 17.06.2024 13:51

Polacy masowo je wykupują. Ofert przybywa każdego tygodnia

bloki
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Potężna zmiana na rynku mieszkaniowym. Nieruchomości kupione od dewelopera niegdyś kojarzyły się wyłącznie z mało dostępnym luksusem. Mimo, że stanowiły one przywilej zarezerwowany dla nielicznych, teraz ta tendencja znacząco się odwróciła. Dlaczego Polacy coraz częściej decydują się na zakup mieszkań i domów z rynku pierwotnego?

Polacy masowo wykupują mieszkania na rynku pierwotnym

Zmiana co do preferencji zakupowych Polaków obserwowana jest już od kilku lat. Jak podaje GUS, jeszcze w 2011 roku 68 proc. z nas zdecydowało się na zakup mieszkania z drugiej ręki. Wiele wskazuje na to, ze standard ten stopniowo odchodzi w zapomnienie. Już niebawem lokale od dewelopera mogą cieszyć się większą popularnością, niż nieruchomości z rynku wtórnego.

Ksiądz wystosował zaskakujący apel. ”Dawaj dziesięcinę”. Nagranie niesie się po Polsce

Dlaczego Polacy coraz częściej kupują nowe mieszkania?

Już w 2022 roku udział rynku wtórnego wśród całości transakcji dokonywanych przez Polaków wyniósł zaledwie 53 proc. Głównym argumentem za zakupem mieszkania z drugiej ręki była cena, zazwyczaj niższa niż ta za nowe nieruchomości. Co się więc zmieniło? Przede wszystkim doszło do gwałtownych podwyżek, które zmniejszyły lukę cenową. Dzięki temu Polacy coraz przychylniej patrzą na oferty nowych mieszkań.

ZOBACZ: Natalia zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Niepokojąca wiadomość

Czy mieszkania z drugiej ręki są tańsze niż nowe nieruchomości?

Wiele osób wyraża przekonanie, że lokale z drugiej ręki wciąż są zdecydowanie tańsze niż te, zakupione od dewelopera. Mają oni częściową rację. 

Według danych GUS w 2022 roku we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Gdańsku Polacy zapłacili więcej za mieszkania z rynku wtórnego, niż za nowe nieruchomości. Wynika to z tego, że wysokie ceny charakteryzują lokale usytuowane bliżej centrum miast. Przeważająca część mieszkań oferowanych przez deweloperów jest z kolei umiejscowiona na przedmieściach, gdzie ich wartość jest z reguły niższa. W pozostałych miejscowościach wciąż płacimy jednak więcej za nieruchomości z rynku pierwotnego.