Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Bezrobocie w Polsce idzie w górę. GUS ujawnił nowe dane
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 23.02.2024 13:07

Bezrobocie w Polsce idzie w górę. GUS ujawnił nowe dane

tablica oferty pracy
MARIUSZ GRZELAK/East News

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat stopy bezrobocia w Polsce. W styczniu wyniosła ona 5,4 proc. Jest to zdecydowanie więcej, niż zanotowano w grudniu. Wyniki te potwierdzają wstępne szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

GUS podał stopę bezrobocia w styczniu

Główny Urząd Statystyczny przekazał dane w sprawie stopy bezrobocia w Polsce. W styczniu wyniosła ona 5,4 proc. Obserwowalny jest wzrost osób niezatrudnionych. Jeszcze miesiąc wcześniej stopa bezrobocia wyniosła 5,1 proc. 

Wskaźnik ten potwierdza wstępne szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dwa tygodnie temu resort podał, że stopa bezrobocia na koniec stycznia wyniosła 5,4 proc., wobec 5,1 proc. w grudniu.

ZOBACZ TAKŻE: ZUS wypłaci 1200 zł co miesiąc przez trzy lata. Mało kto o tym wie

Możesz odzyskać pieniądze za leki. Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna?

Wskaźnik bezrobocia w Polsce

Ministerstwo podkreśliło, że podobne wzrosty na początku roku miały miejsce również w poprzednich latach. W 2023 r. wyniósł 03, punktu proc., w 2022 r. 0,1 pkt proc., a w 2021 r. – 0,2 pkt proc. 

Resort zwrócił uwagę na to, że wzrost stopy bezrobocia na początku roku jest stałym zjawiskiem. Wynika on z zaprzestania bądź ograniczenia aktywności zawodowej w branżach, które silnie polegają na warunkach pogodowych, np. rolniczej, budowlanej, czy turystycznej.

W tych segmentach gospodarki niemożliwym jest utrzymanie pełnego zatrudnienia przez cały rok (…) Jak co roku spodziewane jest ożywienie na rynku pracy na wiosnę, wtedy zaczynają być poszukiwani pracownicy sezonowi – przekazał resort pracy.

ZOBACZ TAKŻE: Owsiak wyjawił, co spotkało go na poczcie. Klient powiedział, co sądzi o WOŚP

Eurostat: bezrobocie najniższe w Polsce

Ostatnie dane Eurostatu ujawniają, że Polska pozostaje w gronie państw o najniższym wskaźniku bezrobocia w Unii Europejskiej. 

Zgodnie z metodologią unijnego urzędu statystycznego, stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 2,7 proc. pod koniec roku. Niższym wskaźnikiem bezrobocia może poszczycić się jedynie Malta – 2,4 proc. Stopa bezrobocia wynosi w UE średnio 5,9 proc.

Źródło: wprost.pl

Tagi: praca GUS