Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Podwyżki dla rodzin. Niektórzy dostaną aż 1500 zł więcej w ramach świadczenia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 08.04.2024 14:02

Podwyżki dla rodzin. Niektórzy dostaną aż 1500 zł więcej w ramach świadczenia

mężczyzna, pieniądze
Fot. materiały własne

Niektóre rodziny otrzymają większe pieniądze na dzieci w ramach specjalnych świadczeń. Wypłaty będą wyższe aż o 11,4 proc. Od 1 czerwca część opiekunów dostanie aż 1500 zł. Pomoc finansowa w tym zakresie dotyczy jednak jedynie w przypadku wychowywaniu dzieci w ramach rodzin zastępczych oraz rodzinnych domach dziecka.

Rodziny dostaną więcej pieniędzy

Pieniądze przekazywane na pomoc dla rodzin zastępczych i wychowanków domów dziecka będą wyższe. Zmiany wejdą w życiu już 1 czerwca 2024 r. Modyfikacje wysokości świadczeń były oczekiwane już od dawna. O jakich kwota mowa?

Największą zmianą jest fakt, iż wynagrodzenie przysługujące rodzicom zastępczym zawodowym oraz osobom, które prowadzą domy dziecka, będzie waloryzowane. Pozwoli to na lepszą walkę z inflacją i szybsze odpowiadanie na zmiany w zakresie potrzeb dzieci. To jednak nie wszystko.

Dramat w środku nocy. Z ogniem walczyło 5 zastępów strażaków

Od 1 czerwca wzrosną świadczenia dla rodzin zastępczych

Nowelizacja ustawy o pieczy zastępczej zaowocowała także podwyżkami. Pieniądze, jakie w ramach pensji otrzymywać będzie rodzic zastępczy, również ulegną zmianie. Zamiast 4100 zł pensji wynosić będzie ona aż 4567 zł. Zapomoga przysługująca rodzinie zawodowej, niezawodowej lub rodzinnemu domu dziecka również wzrośnie. Od 1 czerwca świadczenie to będzie wynosić 1517 zł (dotychczas 1361 zł).

ZOBACZ: ZUS wypłaci ci 258 zł miesięcznie. Musisz znaleźć trzech świadków

Większe pieniądze otrzyma również rodzina pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego. W tym przypadku wzrost wypłacanego świadczenia wzrośnie o ponad 600 zł. Zamiast dotychczasowych 5084 zł, do kieszeni uprawnionych osób trafi aż 5663 zł.

Podwyżki również dla wychowanków

Kolejne podwyżki, jakie wynikają z nowelizacji, obejmą świadczenie w rodzinie zastępczej, ale takiej, która jest ze sobą spokrewniona. Ustawodawca przewiduje, że zamiast 899 zł, miesięcznie wypłacane będzie 1002 zł.

ZOBACZ: ZUS wysyła listy do Polaków. W środku ważne informacje

Pieniądze przekazywane będą nie tylko rodzicom zastępczym, ale również wychowankom. Osoby rozpoczynające samodzielne życie mogą liczyć na wypłatę minimum 2500 zł (wcześniej 2244 zł). Maksymalna kwota wsparcia w tym zakresie wynosić będzie aż 9991 zł (wcześniej 8968 zł). Pieniądze te mogą zostać wypłacone jednorazowo lub w ratach. Natomiast wychowankowie, którzy chcą kontynuować naukę, po podwyżkach 1 czerwca zamiast 681 zł otrzymywać będą 759 zł.

Źródło: superbiz.se.pl