Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Telewizja > Oświadczenie TVN-u. Projekt ustawy pojawił się w nocy, rząd chce błyskawicznie wprowadzić zmianę
Monika Majko
Monika Majko 09.07.2021 09:53

Oświadczenie TVN-u. Projekt ustawy pojawił się w nocy, rząd chce błyskawicznie wprowadzić zmianę

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pawel Wodzynski/East News

Zarząd Spółki TVN S.A. wydał pilne oświadczenie w sprawie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który niespodziewanie w środę w nocy złożyło Prawo i Sprawiedliwość. Zmianie uległy m.in. zapisy o udzielaniu koncesji.

Koncesja dla stacji TVN wygaśnie we wrześniu 2021 roku i choć wnioski o przedłużenie koncesji zostały złożone przez Grupę Discovery do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji już wiele miesięcy temu, wciąż nie wydano decyzji w tej sprawie.

PiS przedstawiło projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji

Zmiany zaproponowane przez PiS pojawiły się w zapisach dotyczących przyznawania koncesji, na którą wciąż czeka m.in. kanał TVN. Obecne przepisy stanowią, że koncesja może zostać udzielona firmie z siedzibą na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Właśnie w ten sposób działa koncern Discovery, który, choć jest amerykański, to zarządza polskimi stacjami poprzez spółkę Polish Television Holding BV, która jest zarejestrowana w Holandii.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Po proponowanej przez PiS zmianie w art. 35 koncesja będzie mogła być wydana podmiotowi, pod warunkiem, że „osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”, a udział podmiotów zagranicznych w spółce nie przekroczy 49 proc.

Taka formuła przepisów uderzy m.in. w stacje podległe Grupie Discovery. W związku z tym zarząd Spółki TVN S.A. wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie, w którym podkreślono, że dla stacji najważniejsi są widzowie oraz „ich prawo do rzetelnej, sprawdzonej informacji”.

- To w ich imieniu nasi dziennikarze zadają pytania i od ponad 20 lat patrzą na ręce każdej władzy - przekazali przedstawiciele zarządu TVN.

Według przedstawicieli zarządu Spółki TVN S.A. przedstawiony projekt ustawy ma być próbą uciszenia redakcji i pozbawienia widzów „prawa do wyboru”.

- [...] usiłuje nam się zamknąć usta [...] Pod pozorem walki z obcą propagandą próbuje się ograniczyć wolność mediów - podkreślił Zarząd Spółki TVN S.A.

W oficjalnym oświadczeniu, które pojawiło się m.in. na kanałach społecznościowych spółki, podkreślono, że władze stacji nie zamierzają ugiąć się pod naciskami i dalej będą prowadzić niezależną działalność w imieniu widzów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Facebook

Tagi: TVN PiS