Goniec.pl > Wiadomości > Nie żyje Władysław Lisewski
Patryk Przybyłowski
Patryk Przybyłowski 07.07.2021 10:26

Nie żyje Władysław Lisewski

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Szczecińska "Solidarność"

Bardzo smutna wiadomość została przekazana przez NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. W wieku 73 lat zmarł Władysław Lisewski, były prezydent Szczecina i wojewoda. Polityk był również zasłużonym działaczem "Solidarności".

Władysław Lisewski zdobył wykształcenie jako inżynier budowy okrętów, jednak przez długi czas ciągnęło go do polityki. Pojawił się w niej po pierwszych w pełni wolnych wyborach samorządowych, które zostały zorganizowane 27 maja 1990 roku.

Wówczas na prezydenta Szczecina wybrano Jana Czesława Bieleckiego, który wytrzymał na stanowisku zaledwie 11 miesięcy, do kwietnia 1991 roku. Właśnie wtedy zastąpił go Władysław Lisewski, który sprawował urząd do końca pierwszej kadencji.

Po bardzo udanej kampanii na tym stanowisku otrzymał jeszcze bardziej odpowiedzialny urząd. W latach 1997 - 2001 piastował najpierw urząd wojewody szczecińskiego, a po wprowadzeniu reformy samorządowej trwał na stanowisku jako wojewoda zachodniopomorski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Po zakończeniu przygody z polityką Władysław Lisewski został wiceprezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Przez trzy miesiące w okresie od lipca do września 2008 roku pełnił również obowiązku prezesa zakładu.

Pracę w ZMPSiS S.A. kontynuował przez kolejne lata aż do 2011 roku. Był jedną z osób odpowiedzialnych za rozwój portów i inwestycje nabrzeżne.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: Gazeta Wyborcza, TVP3

Tagi: Nie żyje