Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 15.03.2023 12:38

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy

Przedwyborcza waloryzacja 500 plus i wprowadzenie progów dochodowych to plan PiS?
goniec.pl

500 plus zostanie zastąpione 800 plus? Super Express donosi, że ma być to przedwyborczy pomysł PiS. Chociaż posłowie partii rządzącej zapowiadają więcej pieniędzy i waloryzację świadczenia zjadanego przez inflację, to wiadomość ma też gorzki wydźwięk. Posłowie PiS sugerują, że 500 plus przestanie przysługiwać wszystkim. Kryterium dochodowe to tylko kwestia czasu? 

500 plus straciło na wartości, rodzice chcą więcej pieniędzy

500 plus jest sztandarowym programem PiS. Chociaż wielu nie zgadza się z rozdawaniem pieniędzy przez rząd, to mało kto krytykuje wspieranie rodzin z dziećmi. Niemniej sami rodzice i opiekunowie mają wobec PiS coraz więcej zarzutów i pretensji.

Kością niezgody jest przede wszystkim fakt, iż 500 plus straciło na wartości. Od 2016 r. wzrosły koszty życia, a więc i utrzymania i wychowania dzieci. 500 plus nie spełnia już roli pokrycia kosztów związanych z posiadaniem dzieci, a jest jedynie dodatkiem do domowych budżetów zjadanych przez inflację. 

Super Express przedstawił zaskakujące informacje. 500 plus zniknie i zastąpi je 800 plus? Posłowie PiS w rozmowie z dziennikarzami pokusili się na obiecujące dla wielu słowa na temat pieniędzy dla rodzin z dziećmi, ale nie zabrakło i łyżki dziegciu. Możliwe, iż władza przygotowuje się do wprowadzenia progu dochodowego w przypadku tego świadczenia socjalnego, które dotychczas przysługiwało każdej osobie posiadającej dziecko.

Klienci Biedronki tracą promocje. To trzeba wiedzieć, inaczej stracisz korzystne rabaty

800 zł zamiast 500 plus? Zaskakujące słowa polityka PiS

Ekonomiści mówią wprost. 500 plus jest warte połowę wyjściowej wartości. Zamiast 500 zł rodzice mogą kupić realnie rzeczy za maksymalnie 250 zł. Inflacja dosłownie zjadła świadczenie. Dotychczas rządzący twardo stali na stanowisku, że waloryzacji 500 plus nie będzie. Coś się jednak zmieniło. 

- Waloryzacja 500 plus jest potrzebna i byłaby bardzo dobra - powiedział w rozmowie z Super Expressem Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS się na tym nie zatrzymał. Pieniądze trafią do kieszeni rodzin, gdyż są one niezbędne, ale PiS musi pamiętać o ograniczeniach. - Musi jednak brać pod uwagę możliwości budżetowe państwa. Jeśli będzie to możliwe, to należy podnieść świadczenie do np. 800 zł - dodał Ryszard Czarnecki. Na jeszcze bardziej zaskakujące słowa zdecydował się Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski. 

Nie tylko podwyżka, ale i progi dochodowe?

Tadeusz Cymański poszedł jeszcze o krok dalej i nie tylko zgodził się z europosłem PiS. - Chcemy waloryzacji 500 plus - powiedział członek Solidarnej Polski w rozmowie z Super Expressem. Niemniej dodał natychmiast, że trzeba wszystko “dokładnie policzyć, aby było w wysokości ok. 800 zł”. Niestety dodał jeszcze słowa, które rzucą cień na radość niektórych rodziców i opiekunów. 

- Przy tym tego dodatku trzeba wprowadzić progi dochodowe - wskazał Tadeusz Cymański, sugerując, że większe pieniądze w ramach 500 plus nie powinny przysługiwać każdemu. Bogatsze rodziny nie powinny posiłkować się pieniędzmi od państwa. Czy to sygnał, że przedwyborcze podwyżki 500 plus przyniosą ze sobą próg dochodowy i ograniczenie grupy osób, którzy przysługuje świadczenie

Źródło: super express