Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek
Jakub Franek
Jakub Franek 06.02.2023 15:55

500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek

ZUS-pieniadze-biznesinfo (2)
Iberion

W mediach pojawił się temat petycji związanej z przyznaniem nowego świadczenia seniorom. Wnioskodawczyni chce dodatkowych 300 złotych dla wdów i wdowców. Jest to uzupełnienie istniejącego wniosku o powiększenie emerytury o 500 złotych dla małżeństw. Nie wszyscy mogliby jednak liczyć na ten dodatek.

500 plus dla małżeństw? Nie dla każdego

Petycja o przyznanie dodatkowych środków emerytom pojawiła się po raz pierwszy w czerwcu 2022 roku. Program nosi nazwę "Małżeństwo+" i zakłada przyznanie 500 złotych miesięcznie parom pozostającym w zalegalizowanych związkach. Nie wszyscy jednak mają być uprawnieni do uzyskania dodatku. Wnioskodawca chce, by pieniądze trafiły tylko do Polaków, którzy przeżyli razem przynajmniej 40 lat.

- Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich — czytamy w uzasadnieniu.

300 złotych dla wdowców

Program "Małżeństwo+" nadal jest przedmiotem coraz bardziej ożywionej dyskusji. Niedawno wpłynął jednak kolejny wniosek, który ma być niejako uzupełnieniem tego pomysłu. Wnioskodawczyni chce przyznać 300 złotych wdowom i wdowcom.

Stawia jednak podobne warunki, co w oryginalnym projekcie. O przyznanie dodatkowych pieniędzy mogłyby ubiegać się jedynie osoby, które przeżyły razem 45 lat. Autorka petycji motywuje swoje stanowisko faktem, że po śmierci współmałżonka seniorzy borykają się z większymi trudnościami finansowymi niż pary utrzymujące się z dwóch emerytur.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: radiozet.pl, superbiz.se.pl

Tagi: Emerytura