Goniec.pl

Iberion

500 plus i 300 plus trafią do kieszeni seniorów? Jest jeden warunek

6 Lutego 2023

Autor tekstu:

Jakub Franek

W mediach pojawił się temat petycji związanej z przyznaniem nowego świadczenia seniorom. Wnioskodawczyni chce dodatkowych 300 złotych dla wdów i wdowców. Jest to uzupełnienie istniejącego wniosku o powiększenie emerytury o 500 złotych dla małżeństw. Nie wszyscy mogliby jednak liczyć na ten dodatek.

500 plus dla małżeństw? Nie dla każdego

Petycja o przyznanie dodatkowych środków emerytom pojawiła się po raz pierwszy w czerwcu 2022 roku. Program nosi nazwę "Małżeństwo+" i zakłada przyznanie 500 złotych miesięcznie parom pozostającym w zalegalizowanych związkach. Nie wszyscy jednak mają być uprawnieni do uzyskania dodatku. Wnioskodawca chce, by pieniądze trafiły tylko do Polaków, którzy przeżyli razem przynajmniej 40 lat.

- Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich — czytamy w uzasadnieniu.

300 złotych dla wdowców

Program "Małżeństwo+" nadal jest przedmiotem coraz bardziej ożywionej dyskusji. Niedawno wpłynął jednak kolejny wniosek, który ma być niejako uzupełnieniem tego pomysłu. Wnioskodawczyni chce przyznać 300 złotych wdowom i wdowcom.

Stawia jednak podobne warunki, co w oryginalnym projekcie. O przyznanie dodatkowych pieniędzy mogłyby ubiegać się jedynie osoby, które przeżyły razem 45 lat. Autorka petycji motywuje swoje stanowisko faktem, że po śmierci współmałżonka seniorzy borykają się z większymi trudnościami finansowymi niż pary utrzymujące się z dwóch emerytur.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

źródło: radiozet.pl, superbiz.se.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Pokazał zdjęcie śniadania w polskim szpitalu i się zaczęło. Internauci nie mogli się powstrzymać
Czytaj więcej >

Polska

Fryzjerka otrzymała 304 tys. zł zasiłku. ZUS chciał ją pozbawić tej kwoty, ale przedsiębiorczyni wygrała w sądzie
Czytaj więcej >

Polska

Otrzymała do zapłaty podatek od nieruchomości i załamała ręce. Polacy nie mogą uwierzyć
Czytaj więcej >

Wiadomości

Przed nami dynamiczne dni w pogodzie. Najpierw burze, później eksplozja ciepła
Czytaj więcej >

Wiadomości

Bydgoszcz. Zaginęła 17-letnia Wiktoria Obrembska. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zielona Góra. Dramatyczne znalezisko koło szpitala. Nie żyje 41-letni pacjent
Czytaj więcej >
Jakub Franek

Jestem studentem III roku prawa UMK. Szczególnie interesuję się technikami kryminalistycznymi i historią ich rozwoju. Jednocześnie mam słabość do starych filmów sensacyjnych i gier fabularnych. W chwilach wolnych zajmuję się sadem słuchając audiobooków.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]