Goniec.pl > Polityka > Jest szansa na waloryzację 500 plus? Jarosław Kaczyński zdradził, co rząd ma w planach
Jan Jałowczyk
Jan Jałowczyk 17.10.2022 21:41

Jest szansa na waloryzację 500 plus? Jarosław Kaczyński zdradził, co rząd ma w planach

Kaczyński https://twitter.com/pisorgpl
https://twitter.com/pisorgpl

Zdaniem ekspertów świadczenie 500 plus, od momentu wprowadzenia straciło ok. 25 proc. swojej realnej wartości, a jego dzisiejsza siła nabywcza to niespełna 390 zł. Kwestia waloryzacji świadczenia powraca tym bardziej w obliczu rekordowej inflacji. Głos w tej sprawie zabrał w końcu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Niedawno na ten temat wypowiadała się także m.in. Marlena Maląg.

Jarosław Kaczyński, podczas wiecu zorganizowanego w Częstochowie odniósł się do kwestii, która bez wątpienia jest istotna dla wielu polskich rodzin. Chodzi oczywiście o świadczenie 500 plus, a konkretnie o jego waloryzację. Temat tym bardziej aktualny, ponieważ ceny w sklepach oraz comiesięczne opłaty za chociażby prąd nieubłaganie rosną.

Kaczyński powiedział co rząd ma w planach ws. 500 plus

- Mamy jasne stanowisko rządu i trzeba je szanować. Waloryzacji świadczenia wychowawczego, czyli tego naszego 500+ nie będzie, ale jest cenne, że nie tylko utrzymuje się wszystkie dotychczasowe programy, ale że te programy były rozwijane - oznajmiła na początku października, w rozmowie z "Super Expressem", Elżbieta Rafalska.

Rafalska podkreślała także wsparcie obywateli w trudnej sytuacji ekonomicznej, ze strony rządu - Trzeba popatrzeć trochę szerzej na to, bo na szereg działań osłonowych, duża część z nich była kierowana o niższych kryteriach - mówiła dla "SE" europosłanka PiS.

Wszystko wskazuje na to, że Jarosław Kaczyński w tej kwestii ma inne zdanie. Były wicepremier oznajmił: "Myśli się o jakichś rewaloryzacjach, ale nie mogę w tej chwili nikomu niczego obiecywać". Szef PiS, w Częstochowie mówił też o niżu demograficznym i problemie z niskim przyrostem liczby dzieci. - Na przykład nasza sytuacja demograficzna, bardzo niewielka liczba dzieci - podkreślał Kaczyński.

Sprzeczne opinie

W sprzeczności do opinii prezesa PiS stoi wypowiedź Marleny Maląg, z końca sierpnia. Ministerka rodziny i polityki społecznej wyraziła swoją opinię wówczas na temat waloryzacji 500 plus - W tym roku i w założeniach budżetowych nie przewidujemy waloryzacji świadczenia Rodzina 500 Plus, ponieważ wprowadzamy nowe świadczenia i rozwijamy kolejne programy - mówiła w programie "Gość Wydarzeń" Polsat News.

Deklaracje Ministerki rodziny i polityki społecznej opisywaliśmy szeroko w tekście poniżej:

- Przede wszystkim wprowadzamy nowe świadczenia, aby wyjść z pułapki niskiej dzietności, aby wprowadzić kompleksową politykę prorodzinną, wprowadzamy dedykowane świadczenia tam, gdzie są potrzebne - wyjaśniła wówczas Marlena Maląg.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródła: Super Express