Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pielgrzymka w Piekarach Śląskich. Premier został nazwany "pielgrzymem pokoju"
Maria Glinka
Maria Glinka 29.05.2022 20:22

Pielgrzymka w Piekarach Śląskich. Premier został nazwany "pielgrzymem pokoju"

Twitter/Arch. katowicka, Piotr Molecki/East News
Twitter/Arch. katowicka, Piotr Molecki/East News

Abp Jan Romeo-Pawłowski wygłosił homilię w trakcie pielgrzymki mężczyzn do Matki Boskiej Piekarskiej. W wystąpieniu wielokrotnie nawiązywał do polityki. Premiera Mateusza Morawieckiego nazwał "pielgrzymem pokoju".

- Nie może nas nie boleć, jak czasem jakiś polityk, zamiast przedstawić konkretny program swojego działania, jątrzy, szkaluje, woła, że trzeba Polskę karać, że trzeba wprowadzić rozdział Kościoła od państwa, zepchnąć wiarę do zakrystii, wyciąć Boga z przysięgi harcerskiej - przekonywał pielgrzymów.

Premier bohaterem homilii

Na piekarskim wzgórzu pojawiły się tysiące wiernych. Modlili się za wstawiennictwem Matki Bożej Piekarskiej o pokój na świecie. Modlitwę odmówiono również w intencji poszkodowanych i ofiar dwóch wypadków górniczych w kopalniach Pniówek i Zofiówka.

W trakcie dorocznej pielgrzymki mężczyzn homilię wygłosił abp Jan Romeo-Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Nie zabrakło w niej odniesień do polityki.

Jednym z bohaterów homilii był premier Mateusz Morawiecki. Już na samym początku duchowny określił szefa rządu mianem "pielgrzyma pokoju".

"Uważaj panie polityku"

Duchowny ostrzegał polityków, którzy chcą doprowadzić do rozdziału Kościoła od państwa. - Uważaj, uważaj panie polityku, bo jak zaczniesz wiarę i Kościół katolicki, który przecież tworzą ludzie, katolicy tej ziemi, oddzielać od państwa, od społeczeństwa, to możesz sobie na głowę ściągnąć brak pokoju, nieszczęście - wskazał.

Stwierdził, że "niedawno byli tacy politycy, co chcieli polski naród od wiary, Kościoła, Boga oderwać, połamanym krzyżem albo sierpem i młotem". - Już ich nie ma, nawet historia się ich wstydzi - przyznał.

Arcybiskup o pokoju i Ukraińcach. "Wzór do naśladowania"

Podczas homilii abp Jan Romeo-Pawłowski przekonywał, że początek pokoju jest w sercu, życiu i rodzinie. Przypomniał, że wiara katolicka zaleca uśmiechanie się do bliźniego, podawanie mu ręki i budowanie pokoju.

Jego zdaniem nie należy wstydzić się bycia Polakiem i patriotą. Zamiast tego trzeba kochać język, ziemię i tradycję. - Wstydź się tych, którzy tę ziemię, ten kraj, zdradzają, sprzedają za judaszowe srebrniki, którzy w imię ideologii, poprawności klubów politycznych chcą ten kraj, tych ludzi karać, obgadują ich, obśmiewają - stwierdził, przestrzegając przed pogardą.

W ocenie arcybiskupa Ukraińcy powinni być wzorem do naśladowania. - Walczą, bronią się, biją i giną, aby obronić ojczyznę, ojcowiznę, honor i człowieczeństwo - wyliczał.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wyborcza.pl