Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Piękny gest Ukrainy wobec Wlk. Brytanii. Na pogrzebie królowej Elżbiety II ma pojawić się Ołena Zełenska
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 17.09.2022 15:05

Piękny gest Ukrainy wobec Wlk. Brytanii. Na pogrzebie królowej Elżbiety II ma pojawić się Ołena Zełenska

Piękny gest Ukrainy wobec Wlk. Brytanii. Na pogrzebie królowej ma pojawić się Ołena Zełenska
Instagram/olenazelenska_official, MARKO DJURICA/AFP/East News

Kolejne nazwiska uzupełniają obszerną listę osobistości, które w poniedziałek wezmą udział w pogrzebie królowej Elżbiety II. Na ceremonię zaproszono reprezentantów niemalże wszystkich najważniejszych państw świata, w tym Ukrainy. I choć Wołodymyr Zełenski nie pojawi się w Londynie, okazuje się, że będzie miał godne zastępstwo. Brytyjskie media donoszą, że w jego imieniu w uroczystości weźmie udział pierwsza dama Ołena Zełenska.

Przyjaźń ukraińsko-brytyjska kwitnie w najlepsze, choć okoliczności temu towarzyszące są wyjątkowo mroczne. Brytyjczycy jeszcze przed rosyjską inwazją na naszego wschodniego sąsiada zaczęli rozwijać współpracę z Kijowem, ale skala wsparcia, jakie okazali po 24 lutego przeszła najśmielsze oczekiwania.

Po stanach Zjednoczonych to właśnie Wielka Brytania jest najważniejszym sojusznikiem Ukrainy pod względem dostaw broni. Ukraińska armia dysponuje dziś przekazanymi przez Londyn systemami rakietowymi, precyzyjnie naprowadzanymi pociskami, zestawami przeciwpancernymi, amunicją, mundurami, hełmami i pojazdami.

Po przeprowadzeniu odpowiednich szkoleń podarowane mają zostać także nowoczesne okręty przeciwminowe, a nad Tamizą nieustannie szkolą się ukraińscy żołnierze. Jeszcze 24 sierpnia w okupowanym kraju gościł z pożegnalną wizytą ustępujący premier Boris Johnson, uhonorowany najwyższym ukraińskim odznaczeniem dla obcokrajowców.

Mimo zmian na Downing Street, Londyn nie wstrzymuje szerokiego strumienia pomocy dla Kijowa, za co spotyka się ze szczerymi wyrazami podziękowań. Poza słowami o niezachwianej "przyjaźni" i trwałym sojuszu, widoczne są też wiele mówiące gesty. Jednym z nich ma być wysłanie swojego reprezentanta na pogrzeb królowej Elżbiety II, choć sytuacja w Ukrainie wciąż jest napięta.

Ukraina wdzięczna za wsparcie Londynu

Ukraina walczy jak lew o swoją niepodległość, a każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Ostatnie doniesienia z frontu są tak dobre, że Rosjanie ponoć zaczęli poważnie obawiać się porażki i znów skłonni są negocjować z Kijowem porozumienie pokojowe.

To jednak nie powinno i nie zbija z tropu czujnych Ukraińców, obawiających się, że to jedynie zasłona dymna ze strony Putina i gra na czas. Kontrofensywa trwa więc w najlepsze i wydaje się, że dziś nie ma dla naszych sąsiadów nic ważniejszego. Ci jednak nie zamierzają jedynie wyciągać dłoni po pomoc i są gotowi do odwzajemnienia wsparcia otrzymanego przez sojuszników, dlatego w trudnych chwilach są z Brytyjczykami.

W poniedziałek pogrążony w smutku naród po raz ostatni na zawsze pożegna swoją uwielbianą królową podczas uroczystej ceremonii pogrzebowej. Wśród żałobników będą też znamienite osobistości światowej polityki i najwięksi przywódcy oraz polska para prezydencka.

Ołena Zełenska weźmie udział w pogrzebie Elżbiety II

Zaproszenie na pogrzeb królowej Elżbiety II, co oczywiste, dotarło też do Wołodymyra Zełenskiego, ale brutalna rzeczywistość nie pozwala prezydentowi na przybycie do Londynu. Nie oznacza to jednak, że Kijów zamierza zlekceważyć zmarłą monarchinię, dlatego wyśle do Wielkiej Brytanii równie ważną jak sam Zełenski postać, a mianowicie pierwszą damę, Ołenę Zełenską.

Takie rewelacje podają dziś brytyjskie media, które zaznaczają, że nad Tamizą odbierane to jest jako "kolejny znak globalnego wsparcia dla Ukrainy, podczas gdy Rosja jest izolowana".

- Wielka Brytania jest jednym z najbardziej oddanych sojuszników Ukrainy. Przylot pierwszej damy na pogrzeb to wyraz przyjaźni i wzajemnego szacunku - mówi źródło dziennika "The Sun".

Zełenska ma wrócić do Ukrainy jeszcze tego samego dnia, ale jej wizyta z pewnością będzie szeroko komentowana i może mocno zaboleć Kreml, który sam nie otrzymał zaproszenia do Londynu.

Administracja Putina dała już zresztą wyraz swojej frustracji, oświadczając ustami rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej, że próba "wykorzystania przez Wielką Brytanię narodowej tragedii" jest "głęboko niemoralna".

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, Interia